Kora nyári kánikula: mit együnk?

Harminchárom fok árnyékban. Vibrál a levegő, száraz, forró szél fúj a hűs fuvallat helyett. Nyakunkon a hőségriadó. Mit együnk ilyenkor?

Ébredéskor, igyuk meg éhgyomorra az ágyunk mellé előző este kikészített nagy pohár (3-5 dl) vizet, melyet kevés citromlével frissíthetünk. A hűtőszekrényből frissen kivett, esetleg a jégkockákkal lehűtött folyadék pillanatnyi enyhülést hoz ugyan, ám szervezetünk jobban tolerálja a mérsékelt hőfokú folyadékokat. Ha hidegre vágyunk, akkor ezt gyors hideg vizes zuhanyozás formájában tegyük meg! Először ijesztőnek tűnhet, de érdemes kipróbálni: így alakulnak ki a jó egészségszokások!

Reggeli: egy turmix bőven elég

Próbáljuk ki a gyümölcsreggelit! Egy-két-háromféle gyümölcs, ízlésesen felszeletelve, egy tálon elrendezve kellemes csemege. Ha attól félünk, hogy "savat csinál", akkor is érdemes legalább egy adagnyit magunkhoz venni belőle étkezésünk bevezetésképpen, majd könnyű reggelivel folytatni a napunkat.

Ha szeretjük a rostos innivalókat, és szívesen kísérletezünk velük, turmix formájában is megihatjuk a gyümölcsöket. Ez előnyösebb, mint a frissen préselt lé fogyasztása (legalábbis abban az esetben, ha nem tisztító céllal vesszük magunkhoz a leveket), hisz a benne lévő rostok miatt lassabban szívódik fel az energiát adó szőlőcukor, így tovább tart a kellemes teltségérzet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Munkában: egészséges nassolnivaló

Egy pohár natúr joghurt, esetleg szójajoghurt némi bogyós gyümölccsel kiváló éhségcsillapító, de ha nem vagyunk éhesek, akkor is igyunk meg a délelőtt folyamán jó liternyi frissítőt: 10 deka ribizlit vagy málnát turmixoljunk el 1 liter vízben (a magokat leszűrhetjük), és ezt kortyolgassuk. Kevés nyírfacukorral, mézzel édesíthetjük, összezúzott mentalevéllel bekeverve pedig igazi különlegességet kapunk.

Délidőben: leves és saláta

A zöldborsótól a salátákon át a zöldpaprikáig és a cukkiniig, sok-sok finomság vár ránk. Készítsünk egészséges, zöld fogásokat! Ha a kétfogásos ebéd hívei vagyunk, furcsának tűnhet, ha egyik-másik fogást elhagyjuk, s helyette egy kisebb/nagyobb tál salátát fogyasztunk. A salátában mindig legyen friss zöldsaláta (római saláta, jégsaláta, fejes saláta stb.), azon kívül tetszés szerint uborka vagy cukkini, retek, sárgarépa. Öntetek helyett próbáljuk meg citromlével meglocsolni, és használjuk bátran a zöldfűszereket: kaprot, petrezselymet, bazsalikomot.

Paradicsom, uborka és paprika 3:2:1 arányú összeturmixolásával pedig igazán frissítő "gazpacho-jellegű" turmixot kapunk, mely leves helyett fogyasztható. Ha kísérletezőbb típusok vagyunk, megpróbálkozhatunk a gyümölcsös zöldsalátával: tetszés szerinti zöld levélzöldségeket gyümölcsturmixszal is tálalhatunk, mely meglepően frissít és laktat; ebéd utáni levertség kizárva! Mindenesetre a legjobb ilyenkor kerülni a nehéz, zsíros, erősen fűszeres ételeket, legyen szó akár húsos, akár vegetáriánus fogásról.

Uzsonna: egy kis gyümölcs

Egy tálka meggy vagy cseresznye kiváló ötlet, de ha még ezt sem kívánjuk, igyunk vizet, vagy teát bőséggel! Igazán jólesik például a meggyszárból készült tea: egy maréknyi meggyszárat leforrázunk, állni hagyjuk, leszűrjük.

Vacsora: legyen ez a főétkezés!

Mikor már alábbhagy a hőség, akkorra érdemes időzíteni a főétkezést: indítsunk egy szemet-szívet gyönyörködtető árpagyöngyöt ajánlott fogyasztani ilyenkor.

Tehát kánikula esetén kerüljük a túl hideg vagy túl forró ételeket-italokat, igyunk vizet bőséggel , illetve fogyasszunk sok gyümölcsöt, melyek magas nedvességtartalmuknál fogva a szomjunkat is csillapítják. Különösen figyeljünk a mértékletességre. Vegyünk inkább enyhén langyos zuhanyt, és ne végezzünk megterhelő munkát. Még illő időben hívjuk fel idős szeretteinket, hogy megbizonyosodjunk róla, minden rendben van-e náluk. Figyelmeztessük őket, hogy igyanak sok folyadékot, és maradjanak otthon napközben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra