A Centaurusnak elnevezett omikron-alváltozatot, a BA.2.75-öt eddig legalább tíz országban, köztük az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Németországban és Kanadában azonosították – írja az Independent. A Centaurus nem a semmiből bukkant fel: Indiában már májusban kimutatták.
Gyorsan terjed, de még keveset tudunk róla
Szakemberek szerint aggodalomra ad okot az új omikron alváltozattal kapcsolatban, hogy korábbi elődeivel szemben nagyszámú mutációt rejt. Ezek közül számos a tüskefehérjét érinti, lehetővé téve a vírus számára, hogy még hatékonyabban kötődjön a sejtekhez – közölte Matthew Binnicker, a Mayo Klinika klinikai virológiai igazgatója.
Az egyelőre még nem világos, hogy képes-e súlyosabb megbetegedést okozni, mint az eddig terjedő omikron alváltozatok , ám a vírus szerkezetét megváltoztató mutációk segítségével képes lehet megkerülni a korábbi variánsok elleni hatékony – vakcinák kiváltotta vagy a megfertőződés útján létrejött – immunvédelmet.
A koronavírus egy darabig még velünk marad
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) július 7-én megfigyelésre érdemes változatnak minősítette a BA.2.75-öt, ennek értelmében a szakemberek folyamatosan figyelemmel kísérik majd a terjedését és a hatásait, mert vannak arra utaló jelek, hogy jóval fertőzőképesebb lehet a korábbi alváltozatoknál. Addig viszont még több hét is eltelhet, amíg kiderül, hogy a Centaurus hatással lehet-e a járvány alakulására.
A fertőzöttek száma globálisan már az ötödik egymást követő héten emelkedett, a halálesetek száma viszont nagyjából stagnál – a WHO csütörtöki közlése szerint.