Koronavírus-oltás: ezt javasolja az EU

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) a koronavírus elleni, eltérő technológiával készült oltóanyagok alkalmazását javasolja a koronavírus elleni immunizáló oltás, valamint az emlékeztető oltások esetében is - jelentette be közös közleményben a két uniós ügynökség kedden.

Koronavírus: durva tévhit kering az oltásokról.

Az EMA és az ECDC szakértői megállapították: a vektoralapú vakcinák - például az AstraZeneca vagy a Johnson and Johnson oltóanyagai - az úgynevezett mRNS-vakcinákkal - például a Pfizer/BioNTech vagy a Moderna oltóanyagaival - kombinálva "jó antitesttermelést váltanak ki" és magasabb a fehérvérsejtek csoportjához tartozó, a fertőzések ellen fellépő T-sejtek termelése is, mint ugyanazon vakcina alkalmazása esetén.

Az EU támogatja az eltérő oltóanyagok használatát mind az első és a második, mind az ismétlő oltások esetében.
Az EU támogatja az eltérő oltóanyagok használatát mind az első és a második, mind az ismétlő oltások esetében. Fotó: Getty Images

Rugalmasabb lehet az oltási program

Közölték azt is, hogy a harmadik, emlékeztető oltáshoz hasonló immunválaszt tapasztaltak az első és a második oltás esetében is, amikor a teljes védettség megszerzéséhez szintén különböző vakcinákat alkalmaztak.

A vektorvakcinák alkalmazása második adagként az alapimmunizálást célzó oltási programban, vagy két különböző gyártótól származó mRNS-alapú oltóanyag alkalmazásának hatékonysága még nem bizonyított - olvasható a közleményben, amelyben megjegyezték: noha az oltóanyagok biztosította immunitás időtartamára irányuló kutatások még tartanak, az eltérő vakcinák alkalmazása rugalmasságot biztosíthat az oltási programok számára, különösen, ha nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű azonos oltóanyag.

Az EMA és az ECDC szakértői hangsúlyozták: ajánlásaikkal segíteni szeretnék a nemzeti döntéshozókat abban, hogy oltási kampányaikban a lehető leggyorsabban és a lehető legtöbb embert képesek legyenek beoltani, és megvédeni a koronavírus-fertőzés szövődményeitől.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Összefoglaljuk, mi történik a szervezetben mRNS-vakcina hatására.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.