Szemmel látható, hogy az emberek nem tartják be az előírásokat, így komoly pénzbüntetésekkel kellene szabálykövető magatartásra bírni őket - hangsúlyozta Predrag Kon. A szakértő a megrekedt oltási kampánnyal kapcsolatban úgy vélekedett: az oltásellenesek nem az észérvekre és a tudományra, hanem kitalációkra építik véleményüket, és noha a vakcina valóban nem állította meg a vírust, jelentősen csökkentette a komoly megbetegedések és a halálozások számát.
Napról napra nőnek a számok
Mirsad Djerlek egészségügyi államtitkár is arról beszélt a napokban a szerbiai közszolgálati televízióban, hogy az oltáselleneseket nem lehet meggyőzni, mert nem hallgatják meg a tudományos érveket. Hozzátette: mindenki látja, hogy napról napra nő az új fertőzöttek, a kórházba kerülők, a lélegeztetőgépre kerülők és a halottak száma, és bár ez némileg megnövelte az első oltást felvevők számát, a vakcinát még mindig sokan elutasítják.
A tömeges immunitás lehet a megoldás
A kórházak vezetői is egyre több betegről számolnak be, és egyre több egészségügyi intézményben alakítanak ki ismét COVID-részlegeket. A dél-szerbiai Nis klinikai központjának igazgatóhelyettese, Radmilo Jankovic szerint néhány napon belül eléri a tízezret az új fertőzöttek száma, hiszen a nyaralásból az iskolába és a munkahelyekre visszatérve exponenciálisan nő a fertőzés lehetősége, illetve az új fertőzöttek száma. Jankovic felhívta a figyelmet arra is, hogy egyre több fiatal betegedik meg és kerül kórházba, így csak a tömeges immunitás elérése jelenthet megoldást. Szerbiában viszont még csak a nagykorú lakosság felét oltották be.
Csupán néhány tucat fertőzés történt az elmúlt napokban, de a delta variáns megjelenése miatt máris rendkívül szigorú járványügyi korlátozásokat vezettek be Putianban, egy 3,2 millió lakosú délkelet-kínai nagyvárosban.