Koronavírus: ennyire hatékonyak a vakcinák a delta variáns ellen

Megvizsgálták, hogy milyen védelmet adhat a Pfizer-BioNTech- és az AstraZeneca-oltás a minden eddiginél fertőzőképesebbnek tűnő delta variáns okozta megbetegedés ellen.

Világszerte gyorsan terjed a koronavírus delta variánsa (B.1.617.2, más néven indiai mutáns). Olyannyira, hogy az Egyesült Királyságban már az új megbetegedések 90 százalékát ez az először Indiában kimutatott változat okozza. A regisztrált fertőzöttek és a kórházban kezeltek száma exponenciálisan nő a szigetországban, emiatt a korlátozások június 21-re tervezett feloldását egy hónappal el is halasztották.

koronavírus delta variáns
Európában is egyre több megbetegedést okoz a delta variáns. Fotó: Getty Images

Milyen hatékonyak a vakcinák az új változat ellen?

A delta variáns az Egészségügyi Világszervezet (WHO) besorolása szerint a jelenleg aggodalomra okot adó négy változat egyike: becslések szerint 30-100 százalékkal fertőzőképesebb lehet az alfa-variánsnál (brit-változat), ami Magyarországon a harmadik hullámban minden eddiginél több megbetegedést és halálesetet okozott.

Ahogy arról a Guardian beszámolt : egyelőre úgy tűnik, hogy két vakcina, az mRNS-alapú Pfizer-BioNTech és a vektoralapú AstraZeneca is hatékonyan véd a delta variáns ellen, de kevésbé, mint az alfa variáns ellen - derült ki a skóciai közegészségügyi szolgálat, a Public Health Scotland (PHS) által összegyűjtött, és a Lancet tudományos folyóiratban közzétett adatokból.

A koronavírus delta variánsa négyszer fertőzőképesebb, mint a pandémiát kiváltó eredeti, vuhani változat. De vajon meddig növekszik majd a jövőbeni, megbetegedést okozó mutációk fertőzőképessége? Ezekre a kérdésekre keresték a választ Londonban dolgozó virológusok. Részletek!

A Skóciában április elseje és június 6-a között dokumentált adatokból az látszik, hogy a második részoltás beadása után két héttel a Pfizer-BioNTech vakcina 79 százalékos hatékonysággal akadályozta meg a delta variáns okozta megfertőződést, (az alfa variáns esetében ez 92 százalék volt), míg az AstraZeneca-vakcina hatékonysága 60 százalékra csökkent az alfa variánssal szembeni 73 százalékról.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mennyire véd egyetlen oltás?

Az angliai közegészségügyi szolgálat, a Public Heath England közlése szerint mindkét vakcina közel 50 százalékos védelmet nyújt az alfa variáns ellen, viszont a delta variánssal szemben tapasztalt hatékonyság a Pfizer-BioNTech egy adagja után körülbelül 36 százalékos, az AstraZenecáé után pedig mindössze 30 százalékos.

Két héttel a második dózis beadása után a Pfizer-BioNTech oltóanyaga a delta variáns esetében 88 százalékos védelmet nyújtott a tünetekkel járó betegséggel szemben, míg az alfa variáns esetében ez az arány 94 százalék volt. Az AstraZeneca-vakcinánál ugyanez a hatékonyság 67, illetve 74 százalékosnak bizonyult. Szakemberek korábban már kifejtették: a hatékonyságot latolgatva nem szabad megfeledkezni róla, hogy utóbbinál - a részoltások között eltelt idő függvényében - tovább tarthat, míg kialakul a maximális szintű immunvédelem.

Ami a súlyos eseteket illeti

A mostani vizsgálatából úgy tűnik, hogy mindkét vakcina hasonló szintű védelmet nyújt a delta variáns okozta súlyos megbetegedés ellen - írja a Guardian. A Pfizer-BioNTech oltóanyaga két részoltás után 96 százalékos hatékonyságot mutatott, míg az AstraZeneca 92 százalékosat. Arról, hogy ez a két vakcina milyen szintű védelmet nyújt a delta variáns okozta halálozással szemben, egyelőre nincsenek adatok.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.