Koronavírus: felemás hírek az indai mutánsról

Az új típusú koronavírus először Indiában azonosított, Delta néven nyilvántartott változata jóval könnyebben terjed az eddigi variánsoknál. Megjelenését azonban nem követte a kórházi kezelést igénylő súlyos megbetegedések számának emelkedése - közölte Matt Hancock, a brit egészségügyi miniszter.

Koronavírus: oltás mellett védhet ez az orrspray - kattintson!

Az új típusú koronavírus indiai mutánsa (új nevén Delta variáns) hozzávetőleg 40 százalékkal fertőzőképesebb lehet a korábbi vírusváltozatoknál - legalábbis erre utal a brit kormány készenléti helyzetekben működő tudományos tanácsadó testületének (SAGE) legmegalapozottabb becslése. A fertőzöttek száma kis mértékben emelkedett ugyan, de a jó hír az, hogy a kórházi kezelésre szoruló súlyos betegek száma nem növekszik, és jelenleg az ennek a számnak a változásait követő görbe "jórészt lapos" - ismertette a brit egészségügyi miniszter. Elmondása szerint az esetek nagy többségében olyanok kerülnek kórházba COVID-19-cel, akik még nem kapták meg a védőoltás egyetlen dózisát sem.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus világjárvány,
Gyorsabban terjed, de úgy tűnik, nem veszélyesebb, mint a többi variáns.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Hatékonyak ezek az oltások

A miniszter szerint a tudományos adatok arra vallanak, hogy a védőoltás mindkét dózis beadása után hatékony a Delta koronavírus -változattal szemben is. Ezt alátámasztják az angliai közegészségügyi szolgálat (PHE) legfrissebb vizsgálati eredményei is, amelyek szerint a nagy-britanniai oltási kampányban legnagyobb mennyiségben használt két oltóanyag, vagyis az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszergyár, illetve a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű vakcinája egyaránt nagyon hatékony a koronavírus indiai variánsa által okozott betegség kialakulásának megakadályozásában.

Már az indiai változat dominál

A PHE vizsgálati jelentése az is megállapítja, hogy a fent említett két vakcinaféle majdnem olyan magas hatékonysággal akadályozza meg a B.1.617.2 megjelöléssel is nyilvántartott Delta változat okozta koronavírus-fertőzés szimptomatikus kifejlődését, mint a Délkelet-Angliában korábban feltűnt kenti variáns esetében. A kenti vírusváltozat Nagy-Britanniában egy időre dominánssá vált, de a PHE adatai szerint most már a Delta variáns okozza az új koronavírus-fertőződések többségét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Koronavírus: van, ahol még mindig nem oltanak - olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.