Koronavírus: így hatott a járvány a rákbetegekre

Világszerte átlagosan minden hét rákbetegből egy nem jutott életmentő műtéti kezeléshez a koronavírus-pandémia miatti lezárások közepette - derült ki egy új tanulmányból.

Miért nem műthető a késői stádiumú rák ?

Miközben a járványügyi lezárások kulcsfontosságúak ahhoz, hogy védeni lehessen az embereket a fertőzés terjedésétől, addig párhuzamosan jelentős kihatással vannak egyéb betegségek, illetve betegcsoportok ellátására. Az egyik első olyan tanulmányban, amely ezeket a hatásokat közvetlenül is felmérte, a kutatók kimutatták, hogy a korlátozások számottevő késedelmeket idéztek elő a rosszindulatú daganatos betegségek sebészeti kezelése terén, ennél fogva potenciálisan a rák okozta halálesetek számának növekedéséhez vezettek. Ezen halálesetek ugyanis megelőzhetőek lehettek volna, ha az operációkat időben elvégzik - olvasható a Birminghami Egyetem közleményében .

A koronavírus-járvány miatt sok rákbeteg műtéti kezelését is elhalasztották
A koronavírus-járvány miatt sok rákbeteg műtéti kezelését is elhalasztották. Fotó: Getty Images

Az egyetem szakemberei vezette COVIDSurg Collaborative együttműködéshez közel ötezer sebész és aneszteziológus csatlakozott a világ minden részéről. A kezdeményezés keretében 61 ország 466 kórháza 20 ezer rákbetegének adatait elemezték ki a 15 leggyakoribb ráktípusra vonatkoztatva. A vizsgálat egyaránt kiterjedt magas, közepes és alacsony jövedelmű országokra. Magyarországról összesen 45 páciens adatait használták fel. Az így kapott eredményekről a The Lancet Oncology című tudományos folyóiratban számoltak be a kutatók.

Tanulmányuk megállapította, hogy a legszigorúbb járványügyi lezárások során a rákbetegek mintegy egyhetedét, 15 százalékát nem operálták meg az eredetileg tervezett időpontban, átlagosan 5,3 hónapon belül a diagnózistól számítva. A beavatkozások törlése vagy halasztása mögött minden esetben a koronavírus-járványhoz köthető indokok álltak. Ezzel szemben később, a már enyhébb megszorítások időszakában az elmaradt műtétek aránya 0,6 százalékra csökkent vissza.

"Annak érdekében, hogy a jövőben elejét vehessük a járványügyi lezárások káros hatásainak, ellenállóbbá kell tennünk az elektív ellátások rendszerét. Meg kell óvnunk az elektív műtéti ágyakat és operációs helyiségeket, illetve megfelelő forrásokat kell biztosítanunk a műtéti kapacitás fenntartására azokban az időszakokban, amikor nagy terhek nehezednek a kórházakra, legyen szó akár COVID-19-ről, influenzáról vagy más közegészségügyi vészhelyzetről" - hívta fel a figyelmet James Glasbey, a Birminghami Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője.

Magasabb az akár súlyos szövődmények kockázata, ha a műtétet megelőző hat héten belül gyógyult ki a beteg a COVID-19-ből .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra