Koronavírus: így lehetnének biztonságosabbak a műtétek

Egy friss kutatás szerint életeket menthet a tervezett műtétre várók COVID-19 elleni védőoltása.

Ha a tervezett műtétekre várókat beoltanák a COVID-19 ellen, azzal a SARS-CoV-2-höz, vagyis az új koronavírushoz köthető, operáció utáni fertőzések tömegét lehetne elkerülni egy új angol tanulmány szerint. Az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Kutatóintézete (NIHR) által finanszírozott kutatást a Birminghami Egyetem tudósai vezették, a British Journal of Surgery című szaklap friss számában jelent meg.

Egy friss kutatás szerint életeket menthet a tervezett műtétre várók COVID-19 elleni védőoltása. Fotó: Getty Images
Egy friss kutatás szerint életeket menthet a tervezett műtétre várók COVID-19 elleni védőoltása. Fotó: Getty Images

Ennyivel nagyobb lehet a halálozás kockázata

A tervezett műtétek után a páciensek 0,6-1,6 százaléka fertőződött meg az új típusú koronavírussal. Az operáció utáni 30 napig 4-8-szorosára nő a halálozás kockázata, például egy 70 év fölötti daganatos beteg műtétje után 2,8 százalék az esély, ami 18,6 százalékra nő, ha a beteg megfertőződik.

Koronavírus-oltás: megnézhetjük, érvényes-e a regisztrációnk A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (Neak) internetes felületet nyitott, ahol bárki ellenőrizheti, milyen státuszban van a koronavírus elleni védőoltással kapcsolatos regisztrációja. Részletek!

A tudósok azt számították ki, hogy nagyobb valószínűséggel lehet megelőzni a COVID-19 miatti halálozást a műtétre várók beoltásával , mintha általában a lakosságot oltanák be. Különösen igaz ez a 70 év feletti daganatos betegekre, akik operáció előtt állnak. Ezt azzal a példával illusztrálták, hogy 1840 embert kellene beoltani a 70 éven felüliek közül, hogy évente egy életet megmentsenek. Ezt az eredményt 351 műtét előtt álló 70 év feletti rákbeteg vakcinációjával is el lehet érni.

Egy év alatt 58 687, COVID-19-cel összefüggő halálozást lehetne megelőzni az operáció előtti védőoltással a tudósok becslése szerint a világon, ez különösen az alacsony vagy közepes jövedelmű országokban lenne fontos. A Birminghami Egyetem tudósai által vezetett COVIDSurg Collaborative nemzetközi kutatócsoport 141 582 beteg adatait tanulmányozta, melyek 116 ország - köztük Ausztrália, Brazília, Kína, India, az Egyesült Arab Emírségek és az Amerikai Egyesült Államok - 1667 kórházából származtak.

Egyelőre semmilyen nyitás nem engedhető meg, de komoly esély van arra, hogy Magyarországon a legtöbb - vagy akár minden - uniós országot megelőzően válik szabaddá az élet, és szabad nyarunk lesz - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök. Ha kíváncsi a további részletekre, kattintson korábbi cikkünkre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra