Hetek óta szűrőbuszok is segítik a koronavírus-gyanús tünetekkel rendelkező emberek szűrését. A járművek mindig személyautóval jól megközelíthető helyszíneken állomásoznak. Budapesten már nemcsak a Deák Ferenc téren, a piac mellett, hanem a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér I. termináljának parkolójában is várják az érintetteket - tájékoztatott weboldalán a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK).
Milyen feltételekkel mehetünk tesztelni?
Fontos tudni, hogy csak azon személyek jogosultak a szűrőbuszos koronavírustesztre, akiknek a háziorvos rendelte el a vizsgálatot, és akik esetében a vizsgálatkérést rögzítették is a mentőszolgálat rendszerében.
Mikor lehet menni a mobil szűrőpontokra?
A buszok november 9-én és 10-én a fent említett két helyszínen, míg 11-én ezeken kívül Monoron is várják az érintetteket. Az összes állomáson 9 és 16 óra között fogadják a betegeket. (Korábban délután 5-ig lehetett menni, tehát most egy órával lerövidítették a tesztelésre fordítható időt). Amennyiben bármelyik helyszínen időpontfoglalás szükséges, akkor a mintavétel pontos időpontjáról a háziorvosoktól kapnak tájékoztatást az előjegyzett személyek.
Mit kell vinni?
A szűrőbuszokhoz rendelt betegeknek autóval kell érkezniük a vizsgálatra, szájmaszkot kell viselniük, illetve követniük a helyszínen kihelyezett útmutatókat. A koronavírus -vizsgálatra a tajkártyát és az egyéb, személyazonosságot igazoló dokumentumokat kell vinni.
Hogyan zajlik a tesztelés?
Első lépésként az orrból vett minta alapján COVID-19 antigén gyorstesztet végeznek. Amennyiben ez a teszt pozitivitást mutat, akkor a páciens és a vele egy háztartásban élők járványügyi megfigyelés alá, karanténba kerülnek, a vizsgálat eredményéről pedig értesítik a járványügyi hatóságot és a háziorvost is, a járványügyi szakrendszeren keresztül.
Ha a vizsgálat eredménye negatív, akkor az Országos Mentőszolgálat munkatársai elvégzik a PCR-mintavételt, amelyet laboratóriumban vizsgálnak tovább. A PCR-vizsgálat eredménye a szokásos módon kerül rögzítésre, ezzel kapcsolatban a beteg az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) rendszerében vagy a háziorvosánál tájékozódhat.
A legtöbb európai országban jelentősen lassult az oltási kampány, sok az új fertőzött és emelkedik a kórházi kezelésre szorulók, valamint az elhunytak száma: nagyjából így foglalható össze a negyedik járványhullámmal járó helyzet, amelyért a koronavírus delta variánsa felel.