Olaszországban az új koronavírus-járványnak eddig mintegy 3 ezer halálos áldozata van, csaknem annyi, mint Kínában - ott nagyjából 3200-an haltak meg eddig. Az olaszok azonban most 24 óra leforgása alatt 475 halálesetet jelentettek - ez volt idáig a legsúlyosabb napi adat egyetlen országon belül. Vajon meddig súlyosbodik még ez a helyzet?
Óvatosak a becslésekkel
Az észak-olaszországi genovai egyetemen járványügyi szakemberek és számítástechnikai szakértők kidolgoztak egy modellt, amely szerintük - "elfogadható hibahatárral" - eddig megbízhatónak bizonyult. A modell szerint a napi új megbetegedések tekintetében a koronavírus-járvány Olaszországban március 23-25-e körül éri el a csúcspontját - ez azonban az olaszok magatartásától is függ.
A kormány szerint legalább két hét szükséges ahhoz, hogy a március 11-én elrendelt országos karantén látható ereményeket hozzon a koronavírus-járvány megfékezését illetően. "A tetőpont elérése azonban nem jelenti azt, hogy kikerülünk a vészhelyzetből, csak azt, hogy utána lassulni kezd a járvány, és néhány nap múlva - a régiók között jelentős különbségekkel - megtelnek az intenzív osztályok" - figyelmeztetett Flavio Tonelli, a genovai egyetem komplex szimuláció tanára, aki részt vett az algoritmus kidolgozásában.
Erre számítanak Lombardiában
A Nemzeti Kutatási Tanács (CNR) előrejelzése szerint hat-hét nap múlva már jelentősen csökkenhet az új koronavírusos esetek száma Lombardiában, az olasz gócpontnak számító tartományban. Itt eddig mintegy 2 ezer halálesetet regisztráltak, és már március 8-a óta karantén van érvényben. Az CNR szerint a fertőzöttek számának stabilizálódása a március 25-e és április 15-e közöttre várható. "Ezek a becslések azonban különböző tényezők miatt erősen megkérdőjelezhetők, és állandóan pontosítani kell őket a rendelkezésre álló adatok és az olaszok magatartása alapján" - emelték ki.
Nagy a bizonytalanság
Jelenleg még nagy a bizontalanság, ezért az a legfontosabb, hogy fenntartsák a teljes karantént, és megakadályozzák a gócpontok kialakulását az ország középső és déli részében - magyarázta Giorgio Sestili fizikus. A Legfelsőbb Egészségügyi Intézet fertőző betegségek főosztályának igazgatója, Giovanni Rezza szerint pedig nincs is értelme országosan a járvány tetőpontjáról beszélni és előrejelzéseket adni, mert a koronavírus-járvány "leopárdfolt-szerűen" terjed. Úgy véli, a héten még jelentősen megnőhet az esetek száma, mivel az északolasz karantén bejelentésekor tömegesen menekültek az olaszok a déli tartományok felé.
"Azok, akik az mondják, hogy március 25-e, április 6-a vagy május 15-e után a járványgörbe lefelé hajlik majd, kristálygömbbel rendelkeznek. A koronavírusra vonatkozó előrejelzések ugyanis olyanok, mint az időjárás-jelentés: 24 órán át még működnek, de 72 óra után már nem megbízhatóak" - írta meg véleményét a Twitteren Pierluigi Lopalco, a toszkánai Pisai Egyetem járványügyi szakértője.
3D nyomtatóval kórházi segédeszközöket nyomtattak Olaszországban - olvassa el a részleteket az nlc.hu -n!