Miközben legalább 18 különböző kutatócsoport versenyez az idővel, hogy mihamarabb hatékony koronavírus -oltást fejlesszenek ki, addig egy friss, Nagy-Britanniában végzett kutatás szerint az emberek jelentős része nem szeretné beoltatni magát, vagy még bizonytalan, hogy beadatná-e a vakcinát. "Reményünk, hogy egyszer visszatérhetünk a normális élethez, azon alapul, hogy a tudósok képesek lesznek kifejleszteni egy hatékony oltást" - nyilatkozta a The Guardiannak Imran Ahmed, a kutatást megrendelő nonprofit szervezet, a Digital Hate Counting Center (CCDH) vezérigazgatója. Úgy fogalmazott, a közösségimédia-oldalakat üzemeltető vállalatok felelőtlenül viselkednek azzal, hogy teret adnak az oltásellenes propagandának, ez ugyanis meggátolhatja, hogy ha elkészül egy oltás, akkor az hatékony eszköze legyen a vírus visszaszorításának. "A kapzsiságukért emberéletekkel fogunk fizetni" - jelentette ki.
A CCDH megrendelésére a YouGov által végzett felmérés szerint a brit felnőttek 16 százaléka "valószínűleg" vagy "határozottan" elkerüli majd a COVID-19 elleni oltást. Az online felmérésben részt vevő 1663 ember válaszai között azonban szignifikáns különbségek voltak attól függően, hogy honnan tájékozódnak: a tradicionális hírforrásokból vagy a közösségi médiából. Előbbiek esetében 9 százalékkal többen mondták, hogy biztosan vagy nagy valószínűséggel beoltatnák magukat.
Több millió új oltásellenes a járvány kezdete óta
A CCDH folyamatosan nyomon követi a 150 legnagyobb oltásellenes közösségimédia-oldalt és YouTube-csatornát, melyek mintegy 8 millió új követőt gyűjtöttek a pandémia kezdete óta, és összesen már 55 millió követővel rendelkeznek. A nonprofit szervezet szerint ezek az oldalak nem átallnak hamis összeesküvés-elméleteket közzétenni, például, hogy Bill Gates felelős a járványért, a korábbi oltások miatt alakult ki a koronavírus-járvány, vagy hogy az eddig tesztelt új vakcinák a nőknél terméketlenséget okoznak. Adataik szerint a legtöbben a Facebook-on követik ezeket az oldalakat, annak ellenére, hogy a cég hivatalosan elítéli az oltásellenes tartalmakat, sőt tavaly júliusban harcot hirdetett az egészségügyi álhírek ellen.
A hírek természetes terjedésének nehéz lenne gátat vetni akár a Facebook-on, akár a Twitteren, ám nemcsak ebben a formában találkozhatnak a felhasználók az oltásellenességgel. Bár hivatalosan mindkét oldal megtiltotta, mégis láthatóak a vakcinázással szembeni reklámok, melyek többsége olyan "egészségguruktól" jön, akik a járványt saját termékeik vagy önmaguk népszerűsítésére használják fel. A CCDH vezetője szerint ezek a hirdetők mind jobban kihasználják a nagy közösségimédia-oldalak gyengeségeit, folyamatosan növelik követőik számát, valamint előszeretettel céloznak meg olyan felhasználókat, akik például az "oltással megelőzhető betegségek", vagy az " autizmus gyógyítása" tárgykörben keresgélnek információkat.
A koronavírus csak a kezdet, további betegségek jönnek a következő években - a részletekért kattintson társportálunk, az nlc.hu cikkére .