Krízis fenyeget a Balatonnál

A Balatoni Limnológiai Intézet közleményben tiltakozott a balatoni nádirtás ellen, amely az egyre gyarapodó Balaton-környéki beruházások elkerülhetetlen velejárója. A tudósok szerint ez előbb-utóbb környezeti krízist fog okozni.

"Többször hangsúlyoztuk, hogy a nádasok kiterjedésének és állapotának megőrzése mennyire fontos a egészének egészsége szempontjából. A Keszthelyi-medence, a Tihanyi-félsziget és a Szigligeti-öböl a legérintetlenebb, leginkább a természetközeli partszakaszokat foglalja magában. Ezen térségek egyre növekvő mértékű terhelése kiemelten ellenjavallt" - olvasható a közleményben.

A csodálatos Tihanyi-félsziget is veszélyben lehet
A csodálatos Tihanyi-félsziget is veszélyben lehet. Fotó: iStock

Környezeti krízis fenyeget

A balatoni hekk nem magyar, és nem is a Balatonból fogják. De akkor honnan jön? Részletek cikkünkben .

A tudósok hangsúlyozták: amennyiben a hajózási, a turisztikai és a településfejlesztési szempontok egyre nagyobb súlyt kapnak a természet védelmével szemben, úgy az előbb-utóbb bekövetkező környezeti krízis éppen a tó - turisztikailag oly fontos - vonzerejének drasztikus csökkenését eredményezi majd.

Mint írták, nincsenek abban a helyzetben, hogy rendelkezéseket és beruházásokat vétózzanak meg, de közszolgálati kötelességüknek tekintik, hogy minden érintettet figyelmeztessenek a veszély növekvő mértékére.

Gigaberuházás az egyik legszebb részen

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Balaton-környéki beruházások száma egyébként folyamatosan gyarapszik. Október végén az Index írt például arról, hogy megkezdődtek egy ipari kikötő építésének előkészületei, amelyet a Balaton egyik legszebb területén, Balatongyörök és Vonyarcvashegy határában fognak felhúzni. "Az iszap partra transzportálása mellett lehetőség nyílik nagy tömegű kőberakásra, és egy komoly téli kikötő kialakítására, ahol a Bahart flottáját és az egyéb ipari jellegű flottát is be lehetne fogadni. Egy olyan központi fekvésű ipari létesítmény alakulna ki, amire égetően nagy szükség van a Balatonon" - idézi a portál Pécseli Pétert, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság Balatoni Vízügyi Kirendeltségének vezetőjét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra