A stratégia a szaklapban megjelent tanulmány szerint hatékonyabbnak mutatkozott az akár halált is okozó methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) fertőzések visszaszorításában, mint a fertőzött betegek szűrése és izolálása.
A randomizált kísérlet során az irvine-i Kalifornia Egyetem kutatói Susan Huang vezetésével 74 256 beteg adatainak elemzésével hasonlították össze 43 kórház módszereit. A győztes gyakorlat az úgynevezett "általános dekolonizáció" lett, mely során az intenzív osztályon fekvő betegek nazális mupirocin antibiotikumot kapnak naponta kétszer öt napon keresztül, és az intenzíven való tartózkodásuk teljes időtartama alatt klórhexidinnel átitatott fertőtlenítő kendőkkel mossák le őket naponta.
"Az intenzív osztályon kezelt betegek általános dekolonizációja bizonyult a leghatékonyabb stratégiának, amely 37 százalékkal szorította vissza az MRSA-pozitív klinikai kultúrákat, és 44 százalékkal a bármilyen kórokozó által okozott vérmérgezéseket" - foglalták össze az eredményeket a tanulmány szerzői.
A kutatók azt is elmondták, hogy a módszer a beteg bőrén lévő kórokozók számának csökkentésével fejti ki hatását, ezáltal megvédi az intenzív osztályon fekvő beteget saját mikrobiótájától a fertőzésekre való hosszú fogékony időszakban. A mikrobák számának csökkentése ezen kívül a kórokozók betegről-betegre történő átvitelének esélyét is csökkenti.