A 2020 elején kitört koronavírus-járvány első hónapjaiban világszerte mindenkinek meg kellett barátkoznia a maszkviseléssel, ez volt ugyanis az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja a pandémia lassításának. Egyesek könnyen alkalmazkodtak az új helyzethez, mások viszont nehezen szokták meg, hogy a közösségi terekben el kell takarniuk az arcukat. Az MIT tudósai egy friss tanulmányban azt is megállapították: a maszkviselés befolyásolhatja az emberek viselkedését.
Erkölcsösebbek, akik maszkot hordanak?
Kínában a maszkok erkölcsi szimbólumként funkcionálnak, sokak szerint erősíthetik a társadalmi normáknak való megfelelést – mondta Jackson Lu, az MIT Sloan School of Management docense, a tanulmány társszerzője. A kutatók ugyanakkor teszteltek egy másik hipotézist is, mely szerint a maszkviselés miatt kevésbé felismerhetőek az emberek, ami miatt többen felbátorodhatnak, és részt vehetnek olyan deviáns viselkedésekben, mint például a különböző szabálysértések vagy bűncselekmények.
Ehhez összesen 10 különálló kutatást végeztek el az ország számos nagyvárosában. Egy tanulmányban például elemezték a közlekedési kamera felvételeit egy kereszteződésről, és azt találták, hogy a maszkot viselő gyalogosok és kerékpárosok kisebb arányban követnek el közlekedési kihágásokat, kevésbé jellemző rájuk például, hogy áthajtanak a piroson.
Természetesen előfordulhat, hogy a maszkot választó emberek összességében óvatosabbak, mint a maszk nélküliek, és ez az óvatosság a maszkviselésben is megnyilvánul. A köztéri kamerák elemzései szerint ugyanakkor a maszkot hordó emberek az olyan, személyi épséget nem kockáztató dolgokban is szabálykövetőbbek voltak, mint például a kerékpár lezárása. A tanulmány egy másik részében azt is bebizonyították, hogy a maszkot hordó emberek kisebb eséllyel csalnak egy játékban, ahol pénzt nyerhetnek, még akkor is, hogyha kicsi az esélye a lebukásnak.
A tanulmány eredménye szerint tehát a maszkot viselő emberekre kevésbé jellemzőek az olyan szabálysértések, mint például a piros lámpán áthaladás, szabálytalan parkolás, vagy az anyagi haszon reményében történő csalás. A kutatók szerint ez nem is meglepő, hiszen Kínában a maszkok használata növeli az erkölcsi tudatosságot, így bizonyos embereket szabálykövető magatartásra sarkall. A tanulmányok szerint ráadásul az olyan közegben, ahol sokan takarják el az arcukat, mások is nagyobb arányban vesznek maszkot, és alkalmazkodnak a közösségi elvárásokhoz. A maszkviselés így a társadalmi normáknak való megfelelést is növelheti.