A minnesotai Mayo Clinic szakemberei hat olyan emberben fedezték fel ezt a baktériumot, akik bár Lyme-kórosak voltak, a vizsgálatok során nem találták meg a B. burgdorferit. Az új baktériumot, melyet a klinika alapítója, dr. William Mayo után Borrelia mayonii-nek neveztek el, genetikai tesztek alapján a B. burgdorferi közeli rokonaként azonosították.
Az új baktérium nagyon hasonló tüneteket okoz, mint a „hagyományos” Lyme-kór, például lázat, fejfájást, kitüéseket, nyaki fájdalmat, valamint a fertőzés későbbi szakaszában ízületi gyulladásokat is. A B. mayonii azonban emellett émelygést, hányingert és hányást is okoz. A B. mayonii okozta Lyme-kórnál nem jelentkezik a jellegzetes, céltáblára emlékeztető, vörös színű, kör alakú kiütés.
A szakemberek szerint az új baktérium igen közeli genetikai rokona a B. burgdorferinek, így az ellene való küzdelem is hasonlóan alakulhat, vagyis a B. burgdorferi ellen alkalmazott antibiotikumok a B. mayonii ellen is hatékonynak bizonyulnak.
A Lyme-kórt a Borrelia törzsbe tartozó baktériumok okozzák. Ebbe a törzsbe mintegy 40 baktérium tartozik, ezek közül 12-nek lehet köze a Lyme-betegséghez. Minden baktérium kullancsok csípésével jut a szervezetünkbe. Az, hogy mely mikroba okozza a betegséget, nagyban függ a kullancsok élőhelyétől, bizonyos baktériumok ugyanis bizonyos területekre jellemzőek. A mostani kutatásban vizsgált B. burgdorferi például Észak-Amerikában és Európa bizonyos területein található meg, míg Eurázsiában inkább a B. afzelii és a B. garinii a jellemző. A különböző kórokozók különböző tüneteket okozhatnak.
„A kutatási eredményeink rendkívül fontosak, hogy jobban megértsük a kullancsok által terjesztett betegségeket” – mondta dr. Jeannine Petersen, az amerikai Betegségellenőrzési és -megelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) mikrobiológusa.
Forrás: The Lancet