Madárinfluenza: Csongrád megyét is elérte a járvány

Békés és Jász-Nagykun-Szolnok megye után immár Csongrád-Csanád megyében is madárinfluenza jelenlétét azonosította a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma.

Pusztaszeren is megjelent a magas patogenitású madárinfluenza vírusának H5N1 altípusa. Egy 9500 példányt számláló májhasznú kacsatelepen a megemelkedett elhullás és az idegrendszeri tünetek keltették fel az állattartó gyanúját a madárinfluenza kapcsán – írja hétfői közleményében a Nébih. Az érintett állományt a hatóság felszámolta, valamint a gazdaság körül kijelölték egy 3 kilométer sugarú védőkörzetet és egy kiterjesztett megfigyelési körzetet.

A Nébih emellett új korlátozó intézkedéseket vezetett be. Magyarország teljes területén a jelenleg korlátozással érintett járások korlátozás alatt nem álló területére betelepítési engedély csak abban az esteben adható ki, ha a betelepített állományt az adott tartási helyről kizárólag azonnali vágásra szállítják ki. Ha a járvány továbbterjed, akkor az új intézkedés valamennyi érintett járás korlátozás alatt nem álló területén automatikusan életbe lép. Az intézkedés az érintett járásban lévő valamennyi korlátozás alatt lévő terület feloldásáig vagy visszavonásig érvényes.

Ezenkívül az országos főállatorvos az aktuális járványügyi helyzet miatt október 11-től a magas kockázatú megyékben (Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg) elrendelte a kereskedelmi célból tartott baromfik kötelező zártan tartását. Ennek értelmében, amennyiben a kifutó felülről és oldalról nem védett megfelelő erősségű madárhálóval, abban az esetben kötelező az állatokat állattartó épületben zártan tartani. Az érintett megyékben szintén kötelező a nem kereskedelmi célból baromfit tartó gazdaságokban, hogy fedetten történjen a baromfik etetése és itatása, valamint javasolt az állatok zártan tartása.

A Nébih változatlanul fokozott óvatosságot kér az állattartóktól. Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy elkerüljük a korábbi évekhez hasonló nagy járvány megjelenését, és ebben az állattartói felelősségnek kiemelt szerepe van. Az állattartók, az ágazat és a hatóság közös célja, hogy minél előbb felszámolják a jelenlegi járványt, és az ország újra mentessé váljon a magas patogenitású madárinfluenzától.

Borítókép: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.