Súlyos betegségeket terjeszthetnek az új szúnyogfajok Magyarországon

Magyarországon is megjelentek és szaporodnak olyan szúnyogfajok és kullancsok, amelyek korábban csak a melegebb és szárazabb afrikai, ázsiai, dél-európai területeken fordultak elő, és amelyek súlyos betegségeket terjeszthetnek. A kutatók igyekeznek szoros megfigyelés alatt tartani ezeket - írja a Telex.

A Magyarországon is azonosított új szúnyogfajok és kullancsok aggasztó helyzetet vetítenek előre: ezek ugyanis olyan, súlyos betegséget kiváltó trópusi kórokozókat képesek terjeszteni, mint a zika, a dengue, a chikungunya, a kullancsenkefalitisz vagy a krími-kongói vérzéses láz vírusa - hívja fel rá a figyelmet témával foglalkozó cikkében a Telex. 

Az ázsiai tigriszúnyog magyarországon nem őshonos faj. Fotó: Getty Images
Az ázsiai tigriszúnyog magyarországon nem őshonos faj. Fotó: Getty Images

Amint arról a lap beszámol: a Magyarországon őshonos 50 csípőszúnyogfajon kívül három olyan faj is van, amelynek jelenlétét csak az elmúlt 10 évben mutatták ki: ez az ázsiai tigrisszúnyog, a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog. 

Résen kell lennünk

Ezek a Távol-Keletről, Délkelet-Ázsia trópusi és szubtrópusi régióiból származó inváziós fajok az éghajlatváltozás, valamint a globális kereskedelem és turizmus következtében jutottak el Európába – ezzel együtt Magyarországra is –, és sikeresen alkalmazkodtak a kontinentális éghajlathoz.

"Azért tartunk tőlük, és azért tartjuk szoros megfigyelés alatt ezt a három fajt, mert egyrészt könnyen szaporodnak az emberközeli élőhelyeken, például a kisebb tárgyakon felgyűlt vízben, másrészt több olyan kórokozót tudnak potenciálisan terjeszteni, amelyek egy része Magyarországon még nem is ismert” - nyilatkozta a Telexnek Garamszegi László, az Eötvös Loránd Kutatói Hálózathoz tartozó Ökológiai Kutatóközpont főigazgatója.

Bizonyos kullancsfajokkal ugyanez a helyzet. Ahogy arra a szakember felhívta a figyelmet: az utóbbi években egyre több szomszédos országban bukkantak fel és terjednek a Hyalomma kullancsok, amelyek képesek például a krími-kongói vérzéses láz vírusának terjesztésére is. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.