Már irtani kell a szúnyogokat

A héten kezdődik az országos szúnyoggyérítési program, amelyet a katasztrófavédelem irányít. Ám mi is sokat tehetünk a szúnyogok számának csökkenéséért.

A száraz, tavaszi időjárás miatt csak kis számban jelentek meg csípőszúnyogok, így nem volt szükség szervezett védekezésre. Az elmúlt esős napok miatt viszont változott a szúnyogok tenyészőhelyeinek vízellátottsága, és ideiglenes fejlődési helyek is kialakultak. Emiatt pedig már szükségessé vált a lárvák elleni kezelések megkezdése. Első lépésként a Balaton térségében, a Körösök mentén és a Duna alsó szakaszán kezdik meg a védekezést.

szúnyog, szúnyogcsípés, szúnyoggyérítés, szúnyogirtás, szúnyoginvázió, szúnyoglárvák,
Több mint 2000 hektárnyi vízfelületet kezelnek, hogy a lárvák elpusztuljanak. Fotó: 123rf

A szúnyoglárvákat pusztítják el

A biológiai eljárás során egy baktérium által termelt, fehérjetartalmú folyadékot juttatnak a szúnyogok tenyészőhelyein a vízbe. A szer kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el, minden más élőlényre ártalmatlan. A héten 2200 hektárnyi vízfelületet kezelnek - összesen 1300 liter biológiai készítménnyel. Ez a módszer a kifejlett szúnyogok elleni védekezéshez nem alkalmazható, csak az utánpótlásuk csökkenthető.

Miért fontos a szúnyogok elleni védekezés? A szúnyogok csípése nemcsak kellemetlen, hanem betegségeket is terjeszthet. A szúnyogok által terjesztett fertőzések az embereket és az állatokat is megbetegíthetik. Ennek veszélyeiről itt olvashat bővebben!

A biológiai módszer alkalmazására azonban nem mindig van lehetőség. Egy esőzés után milliószámra keletkeznek pocsolyák olyan területeken, amelyek nem közelíthetőek meg. Így nem lehet kizárólag biológiai eljárással védekezni a szúnyogok ellen, mivel lehetetlen felkutatni és kezelni minden egyes pocsolyát, vízzel teli hordót és vödröt. Ezért a jövőben a biológiai védekezést a kémiai permetezés is kiegészíti.

Mit tehetünk mi?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Magánemberként is sokat tehetünk azért, hogy csökkenjen a szúnyogok száma, és sikeres legyen a központi szúnyoggyérítés. A szúnyogok élőhelyeinek jelentős része ugyanis magántelkeken található. A ház körüli, vízzel teli vödrökben, esővíztározókban, hordókban, kaspókban ezerszámra fejlődhetnek szúnyogok. Öntsük ki vagy fedjük le ezeket, és máris csökkenthetjük a kikelő szúnyogok számát.

A ház körül javasolt teendőkről a Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatójában olvashatunk bővebben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.