Több helyen is csökkent a levegő szállópor-koncentrációja. Már sehol sem számít veszélyesnek a levegő, de Putnok levegőjét még egészségtelennek minősítette az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI).
Csütörtökön Putnokon és Kazincbarcikán veszélyesnek, két további településen egészségtelennek számított a levegő a magas szálló por tartalom miatt. Ezeken a helyeken mindenhol csökkent a légszennyezettség. Kazincbarcika, Miskolc és Sajószentpéter levegőjét pénteken már csak kifogásoltnak minősítette az OKI.
Az levegőminőséget mutató zöld színnel jeleznek további hat települést, Nyíregyházát, Debrecent, Dunaújvárost, Pécset, Székesfehérvárt és Budapestet. A térkép szerint tehát az előző naphoz képest némileg romlott a levegő minősége a fővárosban. A többi településen elfogadhatónak minősítették a levegő minőségét.
Az OKI táblázata a légszennyező anyagok legfontosabb egészségkárosító hatásai alapján négy szintet különít el: kék (elfogadható), zöld (kifogásolt), narancssárga (egészségtelen), piros (veszélyes). Az önkormányzatok az utóbbi két kategória alapján rendelhetik el a szmogriadó tájékoztatási és riasztási fokozatát.
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
A szmognak két fajtája van: a London és a Los Angeles típusú. A London típusú, vagy más néven téli szmog már az ókorban is előfordult. A téli szmog nagy mennyiségű fosszilis tüzelőanyag (pl. szén) elégetésekor keletkezik. A szén tüzelésekor a levegőbe kén-dioxid kerül, mely hamar kénsavvá alakul, és a levegőben lévő vízmolekulákkal reakcióba lépve gyorsan koncentrálódik. Ha az időjárás is kedvez ennek a folyamatnak, és egy esetleges szélcsendes időszak miatt nem tud a levegő hígulni, akkor a szálló por koncentrációja légúti megbetegedéseket, sőt halált is okozhat. A kőolaj, majd a földgáz elterjedésével ez a típusú szmog azonban igen ritka. A Los Angeles típusú, vagy nyári szmog esetén a gépjárművek által kibocsátott nitrogén-monoxid és szén-monoxid a napsugarak hatására mérgező anyagokká alakul. Ha a földrajzi elhelyezkedés és az időjárás is gátolja a szennyezett levegő kitisztulását, szmogriadót kell kihirdetni.
Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.