Érezhetően kevesebben veszik igénybe a közösségi közlekedést és a taxitársaságok szolgáltatásait Budapesten - derült ki a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) friss kutatásából, amelyet a Napi.hu szemlézett . Tájékoztatásuk szerint a megkérdezetteket arra kérték, hogy hasonlítsák össze a járványt megelőző utazási szokásaikat a harmadik hullám lecsengését követő időszakkal, amikor már kevésbé hatott ki az utazási szokásokra a megfertőződéstől való félelem.
Sokan teljesen elkerülik a BKK-járatokat
A válaszok alapján az látható, hogy a koronavírus-járvány hosszú távú hatásai elég erősen érezhetőek a fővárosi tömegközlekedési és a taxizási szokások változásában. Mint kiderült, a járvány előtti időszakhoz képest jelentősen csökkent azok száma, akik naponta utaznak Budapesten tömegközlekedéssel, és nagyon sokan teljesen elkerülik a BKK-járatokat. Meglepő módon viszont nem nőtt ezzel párhuzamosan más közlekedési eszközök - például az autó, a kerékpár vagy a robogó - használati aránya. Ebből tehát arra lehet következtetni, hogy az emberek összességében kevesebbet közlekednek a fővárosban, amióta kirobbant a pandémia.
A kutatás azt is kimutatta, hogy a változás elsősorban az otthoni munkavégzés számlájára írható. A válaszadók harmada azonban úgy nyilatkozott, hogy a koronavírus-járvány teljes lecsengése után sem fog újra olyan gyakran utazgatni a fővárosban, mint a 2020 tavasza előtt - sem saját eszközzel, sem tömegközlekedéssel. Ez a változás tehát valószínűleg tartós lesz.
A taxisok is rosszul jöttek ki a helyzetből
A járvány miatt egyébként a taxival utazók aránya is jelentősen csökkent, ez pedig igen rosszul hathat a taxitársaságokra. A korábban legalább alkalmanként taxizók közül többen már egyáltalán nem veszik igénybe ezt a szolgáltatást.
November 1-jétől a korábban megszokott szabályok szerint újra maszkot kell viselni a tömegközlekedési eszközökön, pályaudvarokon és megállóhelyeken.