Megelőzhető a gennyes agyhártyagyulladás?

Az agyhártyagyulladásnak (meningitisz) öt különböző fő fajtája van (vírusos, bakteriális, gombás, parazita által okozott és nem fertőző), de a legtöbb halálos kimenettel fenyegető fertőzésért mégis a Meningococcus baktérium a felelős. A betegséget meg lehet előzni bizonyos szabályok betartásával és megelőző lépésekkel.

A gennyes agyhártyagyulladásos esetek jelentős részét kiváltó Meningococcus baktériumnak különféle altípusai vannak (A, B, C, W, Y), amelyek közül nálunk a leggyakoribbak a B és a C szerotípusok. A legtöbb ember nem betegszik meg, ha ezzel a mikrobával találkozik, sőt a hordozójává válik, s a kórokozó többnyire a garatváladékukban és a torokban zavartalanul tenyészik, tünetek okozása nélkül. Ez persze azt is jelenti, hogy a baktériumot hordozó emberek egyben a Meningococcus terjesztői is. A megbetegedés elkerülésénél ezt feltétlenül figyelembe kell venni. A lépések a következők.

csók
Egy csók is veszélyes lehet. A meningitisz megelőzése körültekintést kíván

1. Erős immunrendszer

Ehhez elegendő pihentető alvásra , kiegyensúlyozott étrendre és megfelelő mennyiségű, rendszeres testmozgásra van szükség. Az egészséges immunrendszer kialakítása és fenntartása a legjobb védekező stratégia a meningitisz fertőzések ellen.

2. Immunerősítés

A különféle vitaminok (különösen az A, C, E és D) nagyon hasznosak a jó egészség megőrzéséhez, és a gyulladások kialakulásának megakadályozásához. Ez vonatkozik az agyhoz és a gerincvelőhöz kötődő gyulladásokra is. A B-vitaminok támogatják az immunrendszert, és az idegrendszert is, így a Meningococcus csak még nehezebben képes fertőzni.

3. Cseppfertőzés elkerülése

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ez különösen igaz, ha az érintettek hajlamosak a szájuk és orruk eltakarása nélkül tüsszögni és köhögni. Ha a fertőzésnek való kitettség állandó, akkor érdemes maszkot viselni védekezésképpen.

4. Csókolózni csak óvatosan

A fertőzést tovább lehet adni csókolózással és más típusú fizikai kontaktussal is. Tudatában kell lennünk, hogy kit csókolunk meg, s abban is biztosnak kell lennünk, hogy az illető egészséges, s nem baktériumhordozó.

5. Gyakran mossunk kezet

Ha bármilyen helyen megfordulunk (például vécében, vagy háziállatok közelében), ahol előfordulhat a fertőzés, mossunk kezet . A kórokozók könnyen átkerülhetnek a bőrünkre, s ha nem tisztálkodunk megfelelően, s jó eséllyel meg fogják találni az utat, hogy megfertőzzenek bennünket.

6. A környezetünket is tisztán kell tartani

A munkafelületek, a konyhapult tisztítására érdemes fertőtlenítő szert használni, hiszen ezzel jelentősen csökkenthető az agyhártyagyulladáshoz vezető fertőzések esélye. A személyes tárgyainkat ne hagyjuk, hogy más használja, különösen, ha esély van rá, hogy valamilyen váladékkal együtt kórokozót is felvihet rájuk. Elég csak egy pohárra vagy fogkefére gondolni.

Az agyhártya-gyulladás az a kórkép, amelyről az átlagember alig valamit tud, és amit tud, az sokkal inkább pánikot, félelmet keltő, mint a valóságot híven tükröző információ. Mi hát az igazság? Részletek!

7. Az ételeket jól főzzük vagy süssük meg

A baktériumok néha a húsokon is megtelepednek, így megfelelő hőhatásnak kell kitenni őket, hogy a rájuk tapadt kórokozók elpusztuljanak.

8. Védettség oltással

A védettség kialakítása az egyik leghatékonyabb stratégia az agyhártyagyulladás megelőzésére. A vakcinák kiváltják az ellenanyag-termelést a szervezetben, s így, amikor a kórokozó megpróbál behatolni a szervezetbe, ott már felkészült védelem várja. A védőoltásokat a fejletlen immunrendszerű csecsemőknek különösen ajánlják az orvosok, a kamaszkorhoz közeledve 11-12 évesen is jó beadatni a vakcinát, majd 16-18 évesen egy ismétlést, amivel fokozott védettség szerezhető. Ez azért fontos, mert a meningitisz 16 és 21 éves kor között a leggyakoribb, különösen a szoros (kollégiumi) közösségben élő diákok között.

Forrás: everydayhealth.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.