Meglepő tüneteket mutat a majomhimlő

Mivel új közegben terjed, más tünetekkel is jelentkezik a majomhimlő a korábban ismerthez képest. Dr. Kemenesi Gábor virológus a mutációk kérdése sokkal bonyolultabb, mint a koronavírus esetében.

Immár Európa az epicentruma az Afrikából indult majomhimlőnek, vagyis kontinensünkön regisztrálják a legtöbb megbetegedést: az eddigi 2103 fertőzött 84 százalékát. A WHO szerint ráadásul nyáron, a fesztiválszezonban felgyorsulhat a vírus terjedése. A 24.hu Dr. Kemenesi Gábor virológussal beszélgetett a betegség veszélyeiről és a lehetésges vírusmutációkról. 

Más tünetek jelezhetik, mint amit korábban ismertek

Eddig a majomhimlő a 1970-es felfedezése óta kizárólag Afrikában okozott kisebb-nagyobb járványokat. Az ott dokumentált eseteknél a fertőzés után 5-13 nappal jelentek meg az első tünetek, elsősorban fáradtság, láz, nyirokcsomó-duzzanat, fej- és izomfájdalmak, majd a lázat követően 1-3 napon belül felbukkannak a kiütések. A virológus szerint ugyanakkor az Afrikán kívüli terjedés jelentősen befolyásolja a jelentkező tüneteket is. 

majomhimlő, virológus
Az esetleges mutációkat folyamatosan vizsgálják a szakemberek. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images

A járványügyi nyomozás szerint Afrikán kívül a vírus elsősorban a férfiak közötti homoszexuális kapcsolat útján terjed. A majomhimlő vírusa pedig a testnedvekkel, és a fekélyről leváló laphámokkal vagy váladékával adható át, vagyis ez a fajta terjedési lánc olyan változást generált, ahol az érintkezés helyétől indulnak a tünetek. Sok esetben a szájban, a nemi szervek és a végbélnyílás környékén alakulnak ki fekélyek, amelyek aztán később csak elszórtan, lokalizálva jelennek meg más bőrfelületen. Kemenesi Gábor azonban kiemeli: mindez semmiképp nem jelenti azt, hogy a majomhimlő a melegek betegsége lenne. Bárki elkaphatja azt, aki fertőzött személlyel kerül akár szoros bőrkontaktusba.

A majomhimlő vírusának mutálódása kapcsán a virológus azt mondta: ez egy természetes folyamat, a kórokozó folyamatosan változik. A SARS-CoV2 kapcsán megtanultuk, hogy egyes változatok komolyabb betegséget, aktívabb terjedést biztosíthatnak, magyarán igencsak aggasztó dologról van szó. A majomhimlő vírusa azonban sokkal bonyolultabb a SARS-énál: nagyobb a genomja, több a génje, ami azt jelenti, sokkal több helyen jelenhet meg változás. Emiatt a virológus szerint rendkívül nehéz és hosszadalmas megállapítani, hogy az egyes mutációk milyen hatással járnak a gyakorlatban. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra