Méhcsípés után: a legfontosabb lépések

Bár a méhek csak akkor támadnak, ha veszélyben érzik magukat, ugyanakkor bármikor könnyen ráléphetünk egy rovarra például ilyenkor nyáron, akár mezítláb. Mit tegyünk, ha megcsíp, és mit ne?

A méh csípéskor nemcsak mérget bocsájt ki, hanem egy olyan feromont is, mely a közelben lévő társait figyelmezteti a veszélyre. Emiatt csapatostul támadhatnak, úgyhogy az első teendő: méhcsípés esetén menjünk el a helyszínről.

Csípés után

Mihamarabb távolítsuk el a méh fullánkját, amely a csípés után akár egy percen át is pumpálhatja a mérget a sebbe. Használjuk a körmünket vagy egy csipeszt, esetleg egy plasztik kártyát, hogy ne nyomjuk össze a méregzsákot, miközben kiszedjük a fullánkot. A méhméreg (és a darázsméreg!) egyik összetevője a melittin , ez okozza a csípés után a fájdalmat. Hisztamin is található benne, ezért viszket, ég, duzzad a bőr.

A csípés helyén kialakuló piros, duzzadt területre tegyünk hideg borogatást vagy jeget legalább 20 percre. Így az erek összehúzódnak, lassul a méreg felszívódása, enyhül a fájdalom és a viszketés. Hatékony segítség lehet az antihisztamint , szteroidot vagy mentolt tartalmazó kenőcs.

A méh csípéskor nemcsak mérget bocsájt ki, hanem egy olyan feromont is
A méh csípéskor nem csak mérget bocsájt ki

A kalcium továbbra sem megoldás!

Sokan még mindig kalciumtabletta után nyúlnak allergiás reakció esetén. Pedig bebizonyították, hogy egyrészt nem használ, másrészt az allergológusok kifejezetten ellenzik a használatát, mert megnyugtatja a beteget, és nem fordul gyorsan orvoshoz súlyos reakciók esetén se. (Márpedig anafilaxiás sokk esetén gyorsan adrenalint kell a szervezetbe juttatni!)

Magától elmúlik

A méhméreg erősen savas kémhatású, ezért a csípés helyét lúgos kémhatású anyaggal szokták kezelni, például szódabikarbónás, szappanos lemosással, hogy a mérget semlegesítsék, igaz, ez csak a felületen hat, a bőr alatt nem. (A darázscsípés ezzel szemben lúgos méreganyagot juttat a bőrbe, így azt citromlével, ecetes vízzel érdemes kezelni.) A csípés után a duzzanat általában néhány nap alatt magától elmúlik. A kisgyermekek esetében tovább is tarthat ez a folyamat, mert immunrendszerük még alakulóban van.

Ha súlyosabb a baj

Az emberek körülbelül két százaléka allergiás a méhcsípésre, és a reakció akár anafilaxiás sokkot is okozhat, általában nem az első alkalommal, de az sem kizárt, hogy akkor. Ilyenkor 20-30 percen belül kiütések alakulnak ki, az ajak, a szem beduzzad, a beteg fulladni kezd. Azonnal hívjunk mentőt! Pár perc alatt felléphet a legsúlyosabb reakció, az anafilaxia, amely szapora szívveréssel, vérnyomáseséssel, zavartsággal, hányással, hasmenéssel, eszméletvesztéssel, keringésösszeomlással járhat.

Különösen veszélyes a szájüreget, garatot ért csípés, mely allergia nélkül is végzetes következményekkel járhat, ezért sose igyunk nyáron édes folyadékot, alkoholos italt fém- vagy papírdobozból, üvegből, amibe nem látunk bele.

Megállapíthatják az allergiát

A csípés helyén jelentkező extrém reakciók esetén - nagy duzzanat, hosszú gyógyulási idő - keressünk fel egy allergológus szakorvost. A méhallergiát vérvizsgálattal, az IgE ellenanyag kimutatásával igazolhatják, így a következő alkalmat már felkészülten várhatjuk, hozzájuthatunk a gégevizenyő - a fulladás - megelőzésére szolgáló önbelövős fecskendőhöz. A vizsgálat nem csak a csípést követő napokban, hanem bármikor elvégezhető, az allergiát igazoló ellenanyag ugyanis jelen van a vérben.

A darázs- és méhcsípés-allergia kezelhető egyébként egy speciális injekciókúrával, amely 3 év alatt megszüntetheti az érzékenységet. Az immunterápia ugyanis hozzászoktatja az allergiás beteget a méreganyaghoz. Mivel a kezelésnek lehetnek súlyos mellékhatásai, ezért csak intenzív osztályos háttérrel rendelkező kórházban végzik az allergológusok.

Hogyan hat az immunterápia? - részletekért kattintson !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: +1 °C

Folytatódik a borult, párás idő, az északkeleti országrészben maradhatnak ködös területek. Szitálás, a fagyos tájakon ónos szitálás nem kizárt. A légmozgás gyenge marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet -1 és +5 fok között várható. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra sem rontják frontok, frontmentes időre készülhetünk az elkövetkező napokban.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra