Amerikai kutatók egészséges, fiatal autóvezetők agyát vizsgálták egy speciális szimulátor segítségével. A kutatás azért újító, mert a szimulátor teljesen úgy volt kialakítva, mint egy automata váltós személygépkocsi; korábban csak botkormányt használhattak a vezetők, míg most rendes kormánykereket. MRI készülék segítségével azt figyelték, hogy az agy melyik területe lép működésbe bonyolult vagy veszélyes közlekedési helyzetek közben.
A vizsgálatok alapján kiderült, hogy a balra kanyarodás igényli a legtöbb agyi aktivitást, és sokkal bonyolultabb a szervezet számára, mint például az egyenes úton való vezetés. "A balra kanyarodásnál a szembe jövő forgalmat, a gyalogosokat és a lámpákat is figyelni kell, emiatt nagyon összetett manőverré válik" - mondta a kutatás vezetője, dr. Tom Schweizer.
A kutatók azt is megfigyelték, hogy bizonyos figyelemelvonó cselekedetek hogyan hatnak a vezető agyára. A beszélgetés vagy a mobiltelefonon való csevegés például felerősítette a beszédért való agyterületek aktivitását, míg a látásért felelős agyterületek aktivitása csökkent.
"Az agyunk egyszerűen nem tud megbirkózni ilyen bonyolult feladatokkal akkor, ha meg kell osztania a figyelmét. Sokáig úgy gondolták, hogy a kihangosító használata biztonságos, de az, hogy nem kell használnunk a kezünket, nem jelenti azt, hogy az agyunkat sem kell használni egy beszélgetéshez" - figyelmeztet Schweizer.