A nők 36 százaléka, a férfiak negyede vett részt adománnyal vagy önkéntes munkával az ukrajnai menekülteknek történő segítségnyújtásban. Legnagyobb arányban a nyugdíjasok, a házasok, a kettőnél több gyermeket nevelők és a felsőfokú végzettségűek segítettek. A segítséget nyújtó válaszadók csaknem ötöde – leginkább a 30 és 50 év közöttiek – önkéntesként is segítette a menekülteket – közölte reprezentatív kutatása alapján a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS).
Jól informáltak a magyarok
A felmérésből az is kiderült, hogy az emberek többsége jól informált: a válaszadók harmada tudja, hogy már több mint 600 ezer menekült érkezett az országba, harmada szerint kevesebb mint félmillióan jöttek, negyedük pedig úgy gondolja, 500-600 ezren érkeztek Ukrajnából. A megkérdezettek fele azzal is tisztában van, hogy a határ menti településeken kialakított segítségpontokon – Záhony, Lónya, Barabás, Beregsurány, Tiszabecs – kapnak szervezetten ellátást a Magyarországra érkező menekültek, míg 37 százalékuk tudja, hogy a budapesti BOK Csarnokban kialakított tranzitközponton is segítik őket.
A menekültek támogatásában részt vevő szervezetek közül legtöbben a karitatív szervezeteket említették, legmagasabb arányban a Máltai Szeretetszolgálatot és a Magyar Vöröskeresztet. Az eredmények szerint a többség azt is tudja, hogy a kormány, az egyházak és a civil karitatív szervezetek összefogásával történik a menekültek ellátása, amelyben jelentős szerepe van a gazdasági élet szereplőinek is.
A KINCS felhívta a figyelmet arra, hogy a segítségre még mindig nagy szükség van, ezért továbbra is fontos az önkéntes munka. A BOK Csarnokban kialakított gyermeksarokban például szeretettel várják az önkénteseket, akik ide kattintva regisztrálhatnak.