Mérgezéses esetek: mutatjuk, hogyan előzhetők meg

2022 tavaszán több mérgezéses eset is előfordult a hazai gyermeknevelési intézményekben, amelyeknek az volt az oka, hogy nem megfelelően tárolták és használták a fertőtlenítőszereket. Nagyobb odafigyeléssel és az alapszabályok betartásával azonban megelőzhetőek lennének a hasonló események.

Hét kisgyereket kellett kórházba szállítani egy csepeli óvodából 2022 márciusának végén, mert tévedésből fertőtlenítőszerrel összekevert vizet ittak. Ez úgy fordulhatott elő, hogy az 1,5 százalékos koncentrátumú hipós keveréket az egyik vizeskancsóban tárolták, és véletlenül abból töltöttek a gyerekeknek – számolt be róla a Babaszoba. A kicsiknek szerencsére nem esett bajuk, a hibát elkövető dajkát és pedagógiai asszisztenst pedig azonnal kirúgták. Azonban nem ez volt az egyetlen olyan eset, amelyben a fertőtlenítőszerek nem megfelelő tárolása és felhasználása miatt kerültek veszélybe a gyerekek.

Ha ilyen szaga van a zöldségnek, ne vegyük meg.

A sajnálatos, de szerencsés kimenetelű esetek annak ellenére történtek meg, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) az elmúlt két évben – éppen az ilyen események elkerülése érdekében – ellenőrzéseket tartott a nevelési, oktatási és szociális intézményekben. A vizsgálat elsődleges célja az volt, hogy beazonosítsák az adott helyszíneken a kockázati pontokat, felhívják a figyelmet a veszélyes vegyi anyagok és keverékek felhasználásának kockázataira és szabályaira, illetve megismertessék és betartassák a dolgozókkal a vonatkozó jogszabályi előírásokat. A további hasonló esetek elkerülése érdekében pedig most egy tájékoztatót is kiadott az NNK.

kisfiú egy vegyszerekkel teli szekrény előtt térdel
Ha nem figyelünk oda eléggé, könnyen mérgezés lehet a vége.A kép illusztráció, forrása: Getty Images

Szabálytalan és kockázatos áttöltögetni a vegyszereket

Magyarországon minden fertőtlenítőszer engedélyköteles termék, az adott terméket pedig kizárólag az engedélyben, valamint a felhasználási utasításban rögzített módon és felületeken szabad felhasználni – olvasható a figyelmeztetésben. Külön kiemelték azt is, hogy szabálytalan és egyben veszélyes, ha a fertőtlenítőszert áttöltjük az eredeti csomagolásából egy másik edénybe, flakonba vagy – ahogy a fent ismertetett esetben is történt – kancsóba.

„Potenciális kockázatot jelent, hogy az »új csomagolás« nincs megfelelően felcímkézve; anyaga nem biztos, hogy ellenáll a szernek; adott esetben nincs gyerekzárral ellátva; és az adagolás sem garantálható, hogy biztonságos és az előírtak szerint történik. Az ilyen, jellemzően jelöletlen vegyszerek, munkaoldatok, különösen a más célra szolgáló edénybe áttöltött anyagok (például folyékony szappan adagolójába töltött maró anyag, vagy ásványvizes palackba töltött színtelen, de mérgező vegyszer) szükségtelen és elfogadhatatlanul nagy kockázatot jelentenek mind a felhasználók, mind az esetlegesen érintett személyek és gyermekek számára” – figyelmeztetett az NNK.

A szabály az szabály

A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) közösségi oldalán már korábban is közzétettek egy rövid tájékoztatót a fertőtlenítőszerek vásárlásával és felhasználásával kapcsolatban. Abban is felhívták a figyelmet néhány fontos szabályra. Egyebek mellett arra, hogy ezeket a vegyszereket már a vásárlás utáni hazaszállításkor is különítsük el az élelmiszerektől, és az esetleges szivárgás elleni védelem érdekében érdemes külön bezacskózni a fertőtlenítőt tartalmazó flakonokat. Mindig olvassuk el a használati utasításokat és tartsuk is be azokat. Vegyük komolyan a biztonsági óvintézkedésekre és figyelmeztetésekre vonatkozó részeket, és feltétlenül tartsuk be az adott termékre vonatkozó tárolási feltételeket is.

Az NNK arra is kitért, hogy a felületfertőtlenítőket tilos kézfertőtlenítésre használni. A vegyszerek alkalmazása közben viseljünk megfelelő védőfelszerelést (például gumikesztyűt), és a tisztítószereket mindig olyan helyen tároljuk, ahol a gyerekek nem tudnak hozzájuk férni!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +5 °C

Délelőtt mindenütt gyorsan javulnak a látási viszonyok, de felhős lesz az ég, inkább csak rövidebb időre süthet ki a nap. Délután észak felől elkezdhet határozottan csökkenni a felhőzet, de a Dunától keletre egy összeáramlási zóna mentén, illetve a nyugati, délnyugati országrészben továbbra is sok marad a felhő. Elvétve gyenge eső nem kizárt. Az északias szelet nagy területen kísérhetik élénk, erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra