Mi történik vízbe fulladáskor?

A vízbe fulladás, illetve fuldoklás lényege, hogy a légzést valamilyen folyadék akadályozza, vagyis folyadék kerül a légutakba és a tüdőbe. Pontosan mi történik ilyenkor a szervezetünkben, és milyen típusai lehetnek a vízbe fulladásnak?

A vízbe fulladás viszonylag gyors, csendes történés, melyre egyáltalán nem jellemző az, amit a fulladáshoz önkéntelenül társítunk: nem jár csapkodással, segélykiáltásokkal.

A fulladásközeli állapotban életbe lép egy sor ösztönös, automatikus reakció, melyek tulajdonképpen az utolsó, kétségbeesett próbálkozások arra, hogy az áldozat elkerülje a fulladást még azelőtt, hogy teljesen elmerülne. Ezek között a reakciók között találhatjuk a függőleges pozícióban a kéz lefelé irányuló mozdulatait, mellyel az áldozat megpróbál a víz felszínére kerülni, és a fej hátrafeszítését, hogy a szájon keresztül levegőt tudjon venni (ez általában nem sikerül).

Ezek, illetve a lábmozgások hiánya egyértelmű jelei a fulladásnak , és bár tudatos cselekedeteknek tűnnek, valójában nem azok. Az áldozat nem tudja irányítani a mozgását, nem tud odébbúszni, megragadni a felé dobott életmentő tárgyat, megkapaszkodni a segítségére érkezőben.A szemek üvegesek, nem fókuszálnak.

Elsősegélynyújtás fulladáskor Fulladást a torok hátsó részébe került idegen test okozhat. Az vagy elzárja a gégét, vagy az izom görcsös összehúzódása vezet fulladáshoz. A rosszul megrágott, sietve lenyelt falatok is okozhatnak fulladást. Ilyenkor azonnal be kell avatkozni. Kattintson!

Ezt az állapotot az avatatlan szemek gyakran nem tudják veszélyhelyzetként értelmezni, sokszor csak úgy látják, mintha valaki a vízben játszana. Ráadásul, ezek a reakciók nagyon rövid ideig, mindössze 20-60 másodpercig tartanak az áldozat elsüllyedése előtt. (Érdemes próbára tenni a figyelmünket! Ezeken a videókon valós szituációk láthatóak. Ön vajon azonnal észreveszi, hogy kinek van szüksége segítségre?

Mi történik vízbe fulladáskor a szervezetünkben?

A fulladás tulajdonképpen akkor következik be, mikor a folyadék kapcsolatba lép a gégével. Ezután akaratlagos lélegzet-visszatartás következik, majd a gége összerándul, begörcsöl, a lélegzés megszűnik, így a vérben egyre csökken az oxigénszint, mely a sejtek, a szív és az agy oxigénhiányos állapotát , a sejtek elhalását, roncsolódását okozza. A belső szervek egymás után leállnak, a gége ellazul, így víz kerülhet a tüdőbe.

Mi történik vízbe fulladáskor?

Mi történik vízbe fulladáskor?

Megkülönböztethető úgynevezett száraz és nedves fulladás. A száraz fulladás esetében a gége folyamatosan görcsös állapotban marad, nem lazul el, így a tüdőbe nem kerül folyadék. A fulladások nagyjából 10-20 százaléka tartozik ebbe a csoportba. A nedves fulladásnál víz kerül a tüdőbe, de elsősorban nem ez okozza az áldozat halálát, hanem az idő, illetve az, hogy a szervezet nem jut elegendő oxigénhez. Meglepő módon, a fulladáskor a tüdőbe került folyadék mennyisége igen csekély, egy átlagos termetű felnőtt esetében ez nagyjából 2 deci.

Egy másik csoportosítás szerint létezik passzív és aktív fulladás. A passzív fulladásnál az áldozat azonnal elsüllyed, például azért, mert hirtelen a vízbe esik, elveszíti az eszméletét vagy képtelenné válik a mozgásra. Passzív fulladás a tragikus következménye annak, ha valaki a vízben szívrohamot kap . Az aktív fulladás az úszni nem tudókra, kimerültekre, hipotermiásokra jellemző, akik nem tudják a víz fölött tartani a fejüket, illetve a szájukat, ezért képtelenek levegőt venni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legtovább az északkeleti határnál marad meg. Másutt fátyolfelhős idő várható, de észak felől csökken annak is a mennyisége. Legfeljebb ködszitálás fordulhat elő a ködös területeken. A délnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 13 és 20, késő este 6 és 13 fok között alakul. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra