Miért kap antibiotikumot egy újszülött?

Az MTI beszámolt egy svájci kórház által vezetett nemzetközi kutatásról, amely szerint célzott antibiotikumos kezeléssel megelőzhető a káros mellékhatásokkal járó, szükségtelen antibiotikum-túladagolás a csecsemőknél.

A The Lancet orvosi folyóiratban publikált tanulmány szerint Európában és Észak-Amerikában az újszülött kisbabáknak akár 7 százaléka is kaphat antibiotikumot élete első három napján a bakteriális fertőzések elkerülése érdekében. Ám közben mindössze 0,1 százaléknak van valóban ilyen fertőzése, többségüknél tehát szükségtelenül túladagolják az antibiotikumot. Az erős antibiotikumok pedig károsíthatják az újszülött más mikroorganizmusait, amelyek fontos szerepet töltenek be a gyermek immunrendszerében és egyéb szerveiben.

Antibiotikum-túladagolás egy 3 napos csecsemőknél?
Antibiotikum-túladagolás egy háromnapos csecsemőknél?

Egy frissen zárult, hat éven át tartó kutatás a Luzerni Gyermekkórház vezetésével megtalálta a módját, hogy célzott antibiotikumos kezelést adjanak a kisbabáknak, akiknél fennáll a potenciálisan életveszélyes szepszis lehetősége - írja az MTI értesüléseire hivatkozva az Index .

A szepszis (vérmérgezés) olyan súlyos következményekkel járhat, hogy az orvosok - még mielőtt a teszteredmények kiderülnének - inkább alkalmaznak a kisbabáknál is azonnal antibiotikumot, ha a tünetekből fertőzésre gyanakodnak. A csecsemők immunrendszerének károsítása a túladagolt antibiotikumokkal azonban számos súlyos krónikus állapotot válthat ki, egyebek mellett allergiához, elhízáshoz, cukorbetegséghez és bélgyulladáshoz vezethet.

A kutatás alatt, amelyet 18 európai és kanadai kórházban 1700 újszülött bevonásával végeztek, nagyjából a kisbabák fele kapott hagyományos kezelést, míg a másik fele olyan antibiotikumdózist, amelyet a vérükben található fehérje, a prokalcitonin (PCT) szintjének megfelelően állítottak be. A PCT-szint ugyanis megbízhatóan jelezni tudja a bakteriális fertőzést. Mivel a PCT-teszthez csupán egy kis vérmintára van szükség, gyors eljárásnak számít a célzott antibiotikumos kezelés meghatározásához, amivel csökkenthető az antibiotikum túladagolása.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.