Miért olyan nehéz a Lyme-kór gyógyítása?

A Lyme-kórt okozó baktérium képes olyan "rejtőzködő" sejteket létrehozni, melyek ellenállnak az antibiotikumos kezelésnek. Ez az eredmény magyarázatot adhat arra, miért olyan nehéz kezelni a Lyme-kórt.

Kim Lewis professzor és csapata, a Northwestern University szakemberei krónikus fertőzéseket kutattak, és megállapították, hogy bizonyos nehezen gyógyuló betegségeknél a kórokozók képesek úgynevezett ellenálló sejteket létrehozni, melyekre nem hat a gyógyszeres kezelés, és hosszú ideig képesek szunnyadó, inaktív állapotban várakozni arra, hogy mikor támadhatnak újra a szervezetben - tudatta a American Society for Microbiology.

A közönséges kullancsok hordozhatnak egy ártalmas baktériumot, ami a Lyme kórt okozza. De hogyan történik a betegség kialakulása? Kattintson, megmutatjuk! A Lyme-kór kialakulásáért felelős baktériumnak, a Borrelia burgdorferinek is lehetnek ilyen szunnyandó sejtjei, ezért fordulhat elő, hogy a betegséget időnként nagyon nehéz kezelni.

A Lyme-kór évente mintegy 300 000 embert érint csak az Amerikai Egyesült Államokban. A Lyme-kór a baktériumot hordozó, fertőzött kullancsok csípésével terjed. Amennyiben időben felfedezik, antibiotikumok segítségével nagyon jól kezelhető. Időnként azonban, különösen akkor, ha később fedezik fel a fertőzést, súlyosabb tünetek is megjelenhetnek, melyek ráadásul gyakran vissza is térhetnek és igen nehezen kezelhetőek.

Az új, Antimicrobal Agents and Chemotherapy című szaklapban megjelent írás szerzői két módszert is találtak a visszatérő fertőzéseket okozó szunnyadó sejtek ellen, mellyel nemcsak Lyme-kórt , de egyéb betegségeket is hatékonyabban lehetne gyógyítani. Mindkét módszert laboratóriumi körülmények között tesztelték.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Lyme-kór kezelését a szunnyadó sejtek nehezítik

Az egyik esetben egy daganatellenes szert, a Mitomycin C -t alkalmazták, mely egyetlen adaggal képes volt kiirtani a fertőzést okozó baktériumokat, ám a szer erősen toxikus, így Lewis professzor szerint nem érdemes a Lyme-kór kezelésére használni.

A másik, a szakemberek szerint kíméletesebb és praktikusabb módszer fokozatosan, hullámokban adagolt antibiotikumokon alapult: a négy egymás utáni antibiotikum-kúra sikeresenpusztította el a kórokozókat , az aktívakat és a szunnyadókat egyaránt (a kezelés lényege az volt, hogy úgy adagolták a gyógyszereket, hogy a szunnyadó baktériumok bár aktiválódtak, szaporodni már nem tudtak).

„A módszer meglehetősen egyszerű. Csak ki kell várni a megfelelő pillanatot, amikor a szunnyadó baktériumsejtek felélednek, újra aktiválódnak. A hullámokban adagolt gyógyszer sikeresen meggyógyította ezt a súlyos betegséget” – mondta Lewis professzor, majd hozzátette: „Lehetséges, hogy egy hasonló módszerrel más krónikus betegségeket is gyógyítani lehet majd.”

Forrás: American Society for Microbiology

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.