Mikor menthető meg egy fog?

Bár a fogorvosok legtöbbször a végsőkig küzdenek egy fog megtartásáért, az is előfordulhat, hogy az már semmilyen módon nem menthető meg. Mikor orvosolhatóak a panaszok töméssel, és mikortól válik elkerülhetetlenné a fog kihúzása?

"Voltam fogászati rendelőben, és azt mondták, van 2 szuvas fogam, viszont nem érzékeny még, és a kihúzását javasolják. Azért nem húzták még ki eddig, mert a Szent László utcai rendelőben jártam Pesten, és hát... több időbe is tellett volna ott. Miért kellene kihúzni? Miért nem lehetne betömni? Erről nekem nem beszéltek" - tette fel a kérdést Orvos Válaszol rovatunkban egy 31 éves olvasónk. Bár fájdalom, és komoly szuvasodás esetén legegyszerűbb megoldásnak a problémás fog kihúzása tűnhet, az újabb fogászati trendeknek köszönhetően egyre több lehetőség nyílt a fogak megmentésére. Néha azonban a legnagyobb igyekezet ellenére sem kezelhető a szájban lévő probléma egyszerű töméssel. Mikor menthető egy fog, és mely esetekben válik elkerülhetetlenné a kihúzása?

A fogak sérülése alatt általában a fogak letörését, kitörését értjük, súlyosságát az alapján osztályozzuk, hogy csak a fogzománcot vagy az alatta lévő rétegeket is érinti-e. Mit lehet egy ilyen foggal kezdeni? Cikkünkben a válasz!

Nem mindig segíthet a tömés

Annak, hogy a fogak eltávolítását javasolták, több oka lehet, nem csak egyedül a fájdalom az egyetlen kritérium - válaszolta Dr. Rácz László fogorvos. "Az igaz, hogy a ma rendelkezésre álló technológiákkal a legtöbb fog megmenthető, de tudni kellene pontosan, hogy miért javasolta a fogorvosa a foghúzást. Egy alapos kivizsgálás után dönthető csak el, hogy a fog megmenthető, illetve azt, hogy van-e egyáltalán értelme" - hangsúlyozta.

A fog megtartása a fogorvosok egyik elsődleges feladata. Ennek egyik módja a tömés, azaz ha a szuvas részt megtisztítják, majd feltöltik valamilyen tömőanyaggal. Töméssel viszont már sok esetben azért nem lehet megtartani egy adott fogat, mert például külső behatás miatt elhalt, vagy mert olyan gyulladásos folyamat zajlott le a fogágynál, ami szintén a fogideg elhalásához vezetett. Szintén nehéz a fogat megmenteni abban az esetben, hogyha a szuvasodás már elérte a fogidegkamrát.

Egy alapos kivizsgálás után dönthető csak el, hogy a fog megmenthető-e
Egy alapos kivizsgálás után dönthető csak el, hogy a fog megmenthető-e

A fájó fogat gyakran gyökérkezeléssel , vagyis az ideg eltávolításával kezelik, megesik azonban, hogy a fognak olyan elágazásai és görbületei vannak, amelyek nem teszik lehetővé az ideg teljes eltávolítását. Hogyha a beavatkozást nem sikerül megfelelően elvégezni, akkor fennáll a veszély, hogy a gyökércsúcs körül granulóma, ciszta vagy más elváltozás alakul ki. Bizonyos kezeléssel még ilyenkor is menthető a fog, az orvos lehetőségei azonban ez esetben már korlátozottak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fontos, hogy a szakember foghúzás előtt mérlegeljen minden lehetőséget a fogak megmentéséért, de a problémát is kezelje, hiszen egy rossz fog súlyos egészségügyi problémák előfutára lehet. "A rossz vagy a nem tökéletesen kezelhető fogak, később rengeteg problémát tudnak okozni. Azt javasolom, hogy keressen egy olyan fogorvost, akiben megbízik, és vele beszélje meg a lehetőségeket, hiszen ő látja, hogy pontosan milyen állapotba van a foga" - mondta el Dr. Rácz László.

Orvos Válaszol rovatunkban több területen praktizáló szakemberek állnak olvasóink rendelkezésére. Tegye fel kérdését ön is!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra