Mikor veszélyes a fejsérülés?

Mindannyian számtalan balesetet átélünk életünk során, és ezek következtében kisebb-nagyobb sérüléseket szerzünk. A fejsérüléseket azonban különösen komolyan kell vennünk, főleg akkor, ha az alábbi tünetek jelennek meg.

Január 9-én holtan találták hotelszobájában Bob Saget amerikai humoristát. Mint kiderült, a 65 éves férfi beütötte valamibe a fejét, de nem tulajdonított nagy jelentőséget ennek, így lefeküdt aludni. Később, a boncolási jelentésből kiderült, hogy a fejét ért ütés elég erős volt ahhoz, hogy az koponyatörést okozzon, amely végül agyvérzést idézett elő. Sajnos azonban ez nem egyedi eset: az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) adatai szerint 2019-ben csak Amerikában nagyjából 61 ezren vesztették életüket a fej- és agysérülések következtében. De vajon miből vehetjük észre, hogy nagy a baj, és milyen tünetek esetén kell haladéktalanul orvoshoz fordulni? Az alábbiakban erre adunk választ a Health.com cikke alapján.

kisfiú fejsérülést szenvedett
A fejsérüléseket különösen komolyan kell vennünk. Fotó: Getty Images

A fejsérülések ezért veszélyesek

A testszerte szerzett zúzódásoknak általában jól látható jelei vannak, például bedagad az érintett terület, illetve kék-zöld foltok jelennek meg rajta. Emellett a fájdalom és a mozgási nehézségek is arra késztetnek minket, hogy orvoshoz forduljunk a problémával. A fejsérülés azonban más, hiszen kívülről nem mindig látszik, hogy mennyire volt súlyos a baleset.

Mi a teendő agyrázkódás esetén?
Az agyrázkódás enyhe traumás agysérülés, amely kialakulhat például esés, sportsérülés vagy közlekedési baleset következtében. A fejünket ért ütés hatására néhány percre az eszméletünket is elveszíthetjük.

A fejsérülések leggyakoribb következménye az agyrázkódás, amely fejfájással és neurológiai tünetekkel járhat. A panaszok jellemzően néhány héten belül teljesen elmúlnak. Az agyrázkódás enyhe agysérülésnek számít, az agyvizsgálatokon ugyanis ebben az esetben nem mutatható ki zúzódás, duzzanat vagy vérzés. A mérsékelt vagy súlyos sérüléseknek azonban már olyan következményeik vannak, amelyeket az orvosok egy alapos kivizsgálás alkalmával észre tudnak venni. "Az ilyen sérülések különösen veszélyesek tudnak lenni, ugyanis a koponya bármely típusú vérzése vagy duzzanata megnövekedett koponyaűri nyomást eredményez, amely miatt akár életveszélyes állapotba is kerülhet az érintett páciens" - magyarázta George T. Chiampas, az Északnyugati Egyetem orvostudományi karának sürgősségi és ortopédiai adjunktusa.

Ha ezeket észleljük, azonnal hívjunk mentőt

A szakemberek szerint a legjobb, ha még az enyhe fejsérülésekkel is orvoshoz fordulunk a biztonság kedvéért. Ez részben azért fontos, mert az agyrázkódás súlyosbíthat bizonyos, már régebb óta fennálló problémákat, például a migrént, a szorongást, a hangulatzavarokat és a mozgásszervi betegségeket. Másrészt pedig azért sem árt felkeresni egy orvost egy fejet ért ütés után, mert egyes enyhe agysérülések a későbbiekben nagyobb problémákat okozhatnak, ezért jobb, ha mielőbb felfedezik ezeket.

A mérsékelt és súlyos sérülések azonban azonnali sürgősségi ellátást igényelnek. Ha tehát az alábbi tüneteket észleljük, hívjunk mentőt, vagy vitessük be magunkat valakivel a legközelebbi kórházba:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • erős fejfájás,
  • szédülés,
  • eszméletvesztés (még ha csak pár másodpercig is tart),
  • az egyik pupilla nagyobb, mint a másik,
  • gyengeség,
  • mozgáskoordináció romlása,
  • zavart, nehezen érthető beszéd,
  • gondolkodási nehézségek,
  • remegéssel, rángatózással járó roham,
  • aluszékonyság,
  • tartós hányinger,
  • rendszeres hányás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.