Mikor veszélyes az ételek műanyag csomagolása?

Több kutatás is igazolta már, hogy a műanyag csomagolások és tárolóedények egy részéből veszélyes anyagok szivároghatnak át a benne lévő élelmiszerbe. Magyar kutatócsoport vizsgálja ennek a hatásait.

Korábban több cikkben is foglalkoztunk már a műanyag tárolóedények veszélyeivel, melynek bizonyos fajtái káros anyagokat szivárogtatnak a benne lévő élelmiszerekbe. Két vegyület is található a műanyagban, amely okot ad az aggodalomra: a ftalátok , illetve a biszfenol A (közismertebb nevén BpA). Ezek a vegyületek ráadásul nem is számítanak ritkasárnak, sőt: kutatások szerint tízből hét műanyag doboz hormonális zavarokat okozó vegyi anyagokat juttat a benne lévő élelembe. Egy fiatal magyar kutatócsapat azt vizsgálta, hogy van-e a csomagolóanyagnak egyéb, eddig nem ismert hatása - számolt be a Magyar Nemzet cikke alapján az Inforádió .

Egy felmérés szerint a műanyag termékekben található vegyi anyagok alacsony libidót okozhatnak a nők esetében. A megfigyelést a ftalátokkal hozzák összefüggésbe, egy korábbi cikkünkben többet is megtudhat róla!

Szélsőséges körülmények között vizsgálták

Elsősorban a műanyag dobozokban mikrózott ételeket tartják veszélyesnek a szakemberek, ezúttal viszont azt vizsgálták, hogy mi történik azokkal a műanyag csomagolásokkal, amelyeket a szállítás, tárolás során különböző hatások, például UV-fény, mikrohullám vagy magas hőmérséklet ér? Az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Wessling Nonprofit Kft. által létrehozott laboratóriumban ezekre a kérdésekre keresték a választ.

A boltban vásárolt élelmiszerek nagy részét műanyag csomagolásban visszük haza
A bolti élelmiszerek nagy részét műanyag csomagolásban visszük haza, de károsak ezek?

Az unióban ugyan rendeleti szinten szabályozzák az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő műanyagokhoz használható adalékok körét, ám a műanyagból számos olyan anyag is kioldódhat, amely nem tervezetten kerül a csomagolóanyagba, csupán a gyártási, szállítási vagy tárolási folyamat miatt adódik hozzá.

A kutatók a kereskedelmi forgalomban lévő élelmiszerrel érintkezésbe kerülő tárgyakat szélsőséges körülmények között vizsgálták, így 50-70 Celsius-fokon tárolták egy hétig, három napig UV-fénynek tették ki, továbbá mikrohullámú sütőben is melegítették. Az eredmények szerencsére megnyugtatóak, a vizsgált műanyag termékek ugyanis az extrém hatások ellenére is biztonságosnak bizonyultak. Ennek ellenére a műanyag dobozból szivárgó káros anyagok hatása további vizsgálatokat igényel a szakemberek szerint.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.