Egy új tanulmány szerint a palackozott vízben százszor több apró műanyagdarab is lehet, mint amennyit korábban becsültek: akár negyedmillió nanoplasztikdarabot is tartalmazhat – számolt be az amerikai Columbia és Rutgers egyetemek kutatóinak eredményeiről a BBC.
Bejut a véráramba
A kutatók három elterjedt palackozott vízmárka öt mintáját elemezték, és literenként 110 000 és 400 000 közötti nanoplasztik-szintet találtak. Bár még mindig túl kevés a kutatás annak megállapításához, hogy a mikroműanyagok fogyasztása vagy belélegzése valóban kockázatot jelent-e, azt már megállapították, hogy bejutnak az emberi véráramba.
A kutatók számos megközelítést dolgoznak ki, hogy segítsenek megszabadulni a környezetben lévő műanyagszennyezéstől. Az egyik ilyen, hogy olyan gombákhoz és baktériumokhoz fordulnak segítségül, amelyek műanyaggal táplálkoznak, és közben lebontják azt. Egy bogárlárva faj, amely képes felfalni a polisztirolt, szintén egy másik lehetséges megoldást kínál. Mások pedig olyan vízszűrési technikákat vagy kémiai kezeléseket vizsgálnak, amelyek képesek eltávolítani a mikroműanyagokat.