Velőfordul azonban olyan is, amikor testünk nem hűteni szeretne minket, hanem inkább jelezne, hogy gond van és mindezt az izzadás révén teszi. Az alábbiakban ezekről olvashat többet.
1. Terhesek vagyunk... vagy jön a klimax
Izzadtabbak lehetünk bármitől, ami endokrin rendszerünket (testünk hormontermelő mirigyeinek összességét) befolyásolja. Lehet ennek oka a rettegett hőhullám (ezt a nők 85 százaléka megéli a klimaxhoz érve), de a terhesség is ugyanúgy okozhat fokozott izzadást. Mindez azért történik, mert a hormonális változások módosítják agyunk "termosztátjának" működését: testünk azt hiszi, hogy túlmelegszünk, ilyenkor pedig az első reakciók egyike az izzadás. Még akkor is, ha a légkondi előtt ülünk.
2. Stresszesek vagyunk
Az is előfordulhat, hogy az izzadás azt jelzi: túlságosan stresszesek vagy idegesek vagyunk - ezt pedig nemcsak a több verejték, hanem annak szaga is egyértelműen jelzi. Melegben ugyanis testünk ún. ekrin mirigyei termelnek izzadtságot: ez főként vízből és sóból áll. Stressz (vagy félelem) esetén azonban az izzadtságtermelést átveszik az apokrin mirigyek, amelyek csak testünk bizonyos területein, pl. hónaljunknál találhatóak meg. Az apokrin mirigyek termelte izzadtságban zsírok és fehérjék is találhatóak, amik ha összekeverednek a bőrünkön élő baktériumokkal, kellemesnek távolról sem nevezhető szagot szabadítanak fel.
Érdekes módon a körülöttünk lévő emberek izzadtságunk szagából megérezhetik, hogy mit érzünk - legyen az boldogság vagy félelem. Több olyan kísérlet is lezajlott már, amely során férfiaknak boldog vagy ijesztő videókat kellett megnézniük, ezt követően pedig izzadtságukat nőkkel szagoltatták meg. A boldog videókat néző férfiakat szagolva a nők inkább mosolyogtak, a másik csoportnál pedig inkább félve néztek.
3. Esélyes a hőguta
Ritka esetekben az izzadás hiánya riaszthat minket, főként a rekkenő nyári melegben. Ha szédülünk és mégsem tudunk izzadni ilyen időben, az igen veszélyes lehet, ugyanis ha nem verejtékezünk, lehűlni sem tudunk, ilyenkor pedig sokkal könnyebben leteríthet minket a hőguta és a kimerültség is. Ha hasonlót tapasztalunk, azonnal vonuljunk árnyékba vagy egy légkondi közvetlen környezetébe és igyunk egy pohár hideg italt, amiben sem alkohol, sem pedig koffein nem található. Ha nem kezdjük rövid időn belül jobban érezni magunkat, azonnal kérjünk ellátást.
A túlzott izzadás több dologra is utalhat
4. Alacsony a vércukrunk
Normális esetben vércukrunknak 70-100 mg/dl körül kéne lennie. Ha ezalá csökken (azaz a cukorbetegek kifejezésével élve, hipózunk), gyorsan megérezhetjük ennek hatásait. A legerősebb jel az, hogy elkezdünk erősen és sokat izzadni, különösen hátunkon és a tarkónkon, de mindemellett gyorsabb szívverés, remegés, enyhe hányinger, szédülés és elmosódott látás is tapasztalható.
Vércukrunk szintjét enyhébb esésnél könnyen visszahozhatjuk normális szintre, ha eszünk 10-15g szénhidrátot, de ha ennél jobban zuhan vagy súlyosabb szimptómákat tapasztalunk és nem tudjuk, mit kell tennünk ilyenkor, azonnal kérjünk segítséget.
5. Nem azt esszük, amit kéne
Ha kifejezetten halszagot árasztunk magunkból, lehet, hogy trimetilaminuriánk van. Ez a genetikai probléma igen ritka, viszont egészen kellemetlen tud lenni: testünk képtelen lebontani azt a trimetilamin nevű anyagot, amely tojások, zöldségek és hal emésztésekor termelődik. Ez az anyag izzadással ill. vizelettel távozik a szervezetből, szaga pedig a záptojást vagy a rothadó halat idézi. Ha úgy érezzük, hogy valami hasonló történhet velünk: látogassunk el orvosunkhoz, addig pedig próbáljuk kerülni a tojást, zöldségeket és a halat és figyeljük, megváltozik-e verejtékünk szaga.
6. Hiperhidrózisunk is lehet
Hiperhidrózisnak nevezik azt az állapotot, amikor annyira sokat izzadunk, hogy az már a mindennapjainkat keseríti meg. Izzadni normális esetben akkor szoktunk, ha melegünk van, edzettünk vagy stresszesek vagyunk. A hiperhidrózisos páciensek akkor is izzadnak, amikor ez egyáltalán nem indokolt: akár hűvös szobában, kényelmesen ülve is ömlik róluk az izzadtság.
A betegség örökölhető és az izzadtságmirigyeket aktiváló idegek túl erős stimulációja okozza: testünk "bekapcsolva" hagyta az izzadást és nem tud szólni a mirigyeknek, hogy szüneteltessék működésüket. Jelenleg különböző erősségű izzadásgátlókkal, botoxinjekciókkal, illetve műtéti beavatkozással léphetünk fel a hiperhidrózis ellenében.