Mit tegyünk a lejárt gyógyszerekkel?

Mi számít lakossági gyógyszerhulladéknak, és mit kell tenni ezekkel? Mutatjuk.

A lakossági gyógyszerhulladékoknak két típusa van: a lejárt vagy fel nem használt gyógyszerek (a csomagolással együtt), valamint az otthoni betegellátás során képződő tűhulladékok – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) által megosztott Lakossági Gyógyszerhulladék Kezelési Útmutatóból. Mint írták, az utóbbi kategóriába tartoznak az injekciós tűk, a fecskendők és az infúziós szerelékek is.

A koronavírus-járvány miatt termelődő nagy mennyiségű hulladék a környezetre és az emberek egészségére is fokozott kockázatot jelent.

Veszélyes hulladéknak számítanak

Az otthoni házi patikából származó lejárt és/vagy feleslegessé vált gyógyszerek veszélyesek lehetnek a környezetre, valamint fokozott közegészségügyi kockázatot is jelenthetnek. Különösen veszélyesek a gyulladáscsökkentő, antibiotikumtartalmú gyógyszerek, valamint a női nemi hormonokat tartalmazó fogamzásgátlók. Utóbbiak például az állatok szaporodóképességét is megváltoztathatják – figyelmeztet az NNK tájékoztatója.

A fenti okok miatt ezeket hulladékokat szigorúan tilos:

  • a háztartási hulladékgyűjtőbe dobni,
  • a lefolyóba vagy a vécébe önteni,
  • elégetni,
  • illetve az élővizekbe vagy a talajba juttatni!
felesleges gyógyszer, lejárt gyógyszer
A gyógyszerek veszélyes hulladéknak számítanak, tilos őket a háztartási szemét közé dobni.Fotó: Getty Images

A gyógyszerhulladékok mennyisége egy kis tudatossággal csökkenthető. Jó módszer például, ha csak akkora kiszerelésű és mennyiségű gyógyszert vásárolunk, amennyire mindenképpen szükségünk van. Amennyiben mégis marad ezekből, és már lejártak vagy biztosan tudjuk, hogy nem fogjuk felhasználni, akkor a csomagolással együtt adjuk le a gyógyszertárakban, vagy bedobhatjuk a gyógyszerhulladékokat gyűjtő dobozokba. Ezekbe a tárolókba azonban tilos bedobni:

  • folyadékot tartalmazó gyógyszerhulladékot,
  • tűz- és robbanásveszélyes készítményeket,
  • egyszer használatos injekciós tűt és fecskendőt,
  • higanytartalmú készítményeket.

Mi legyen a tűhulladékkal?

Az otthoni betegellátás során képződő tűhulladékok szintén veszélyes hulladéknak számítanak, ugyanis szúrt vagy vágott sérülést okozhatnak, illetve fertőző mikroorganizmusokkal szennyezettek lehetnek. Éppen ezért ezeket is tilos a háztartási hulladékgyűjtő edényekbe dobni, a kommunális hulladékokkal összekeverni. A vonatkozó rendelet szerint a járó, illetve fekvőbetegek szakellátását nyújtó egészségügyi szolgáltatók kötelesek átvenni, illetve speciális dobozokba begyűjteni a lakosságnál keletkezett tűhulladékot, és intézkedni annak biztonságos kezeléséről.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra