Mit teszünk vészhelyzetben?

Az elmúlt évben egy megdöbbentő felmérés készült arról, hogyan segítünk bajbajutott társainkon. A felmérése szerint minden ötödik honfitársunk súlyosbítaná egy esetleges sérült állapotát elsősegélynyújtás során.

A segítségnyújtás helyzete

A hazai jogszabályok szerint minden magyar állampolgár tudásának megfelelően köteles segítséget nyújtani bajbajutott embertársain. Legszélesebb körben a gépjárművezető-képzésen zajlik elsősegély-oktatás, melyből sikeres vizsga feltétele a vezetői engedély megszerzése. Ennek ellenére a segítségnyújtással kapcsolatos tapasztalatok lesújtóak.

Minden ötödik ellátó súlyosbítaná a sérült állapotát

Az Országos Mentőszolgálat és a Semmelweis Egyetem Oxyológiai Tanszéke 2006 első felében egy felmérést végzett, melynek keretében közel 2000 emberrel töltettek ki egy 10 kérdéses tesztsort, ahol minden egyes szituációnál 5-5 ellátási lehetőséget kínáltak fel. A válaszadók 47%-kának sikerült a többségében egyértelmű választ megjelölnie, míg 21,6%-uk a kifejezetten rossz, a sérült állapotát rontó választ karikázta be. Két kérdés esetében különösen rossz eredmények születtek, a vérző felkart a válaszadók 36,2%-a kötné el, holott ez tilos, míg az eszméletlen gyógyszermérgezettet 43,6%-os arányban hánytatnák, amely szintén életveszélyes beavatkozás.

A helyzet még ennél is rosszabb

Az OMSZ szakemberei szerint a helyzet ennél sokkal súlyosabb, a fenti, szerintük kifejezetten "jónak" mondható eredmények azzal magyarázhatók, hogy a tesztet kitöltöttek 47%-a valamilyen intézmény tanulója, többségük iskolán belül, szervezetten tanul elsősegélynyújtást. A mentők szomorú tapasztalatai alapján a hazai lakosok többsége nem nyújt segítséget, számtalan esetben oda sem mennek egy esetleges sérülthez, balesethez. A külföldi tapasztalatokra itt szándékosan nem térünk ki. Azt persze, hogy évente hány honfitársunk hal meg a segítségnyújtás elmulasztása miatt igen nehéz megjósolni. Egy biztos. Budapesten naponta nyolc ember hal meg közterületen, és minden órában ketten veszítik életüket hirtelen szívhalál következtében. Utóbbival kapcsolatban ismert tény, hogy többségük újra éleszthető lenne, ha valaki perceken belül elkezdené azt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra