Hétfőn elkerülik a frontok a Kárpát-medence térségét, a sok napsütés hatására javul a komfortérzetünk, a kedélyállapotunk. Ismét kifejezetten hűvösen indul a nap, helyenként fagyhat is, így nagyon fontos, hogy aki korán a szabadba megy, a megfázás elkerülése érdekében vastagon, rétegesen öltözzön fel.
Az ízületi bántalmakkal élők nehezebben ébredhetnek, őket viseli meg legjobban a hideg, a nyirkosság. A néhol párás, ködös idő fokozza, a több napja tartó hideg pedig tartóssá teszi ezeket a humánmeteorológiai tüneteket. A rendszeresen alkalmazott csalánleveles borogatás, a végtagok melegen tartása enyhíthet a fájdalmakon, de egy meleg fürdőnek is jó hatása van.
A szeles tájakon továbbra is számítani kell rá, hogy a fejfájás tartóssá válhat. Ez már az egészséges szervezetet is kimerítheti, így aki teheti, a szabad idejét pihenéssel töltse, s próbálja kerülni a megerőltető tevékenységeket.
Az étkezésben a melegítő ételek jelentősége megnő. Ilyenkor jobban kívánjuk a meleg teákat, leveseket, amelyek eddig a magasabb hőmérsklet miatt háttérbe szorultak, ám nem kevésbé fontos, hogy ezek az étkek és italok a folyadék utánpótlásáról is gondoskodnak.
A viszonylag nagy napi hőingás előidézheti a vérnyomás ingadozását az erre hajlamosaknál. Arra is készülni kell, hogy a szabad levegő és belső terek hőmérséklete között nagyobb különbség van, ami fokozza a megfázás kockázatát. Érdemes minél több fényt engedni a lakásba, s ezt okos szellőztetéssel kombinálva a fűtési költségeken is spórolni lehet.
A téli időszámításra való átállás egyeseket szintén megviselhet. Alvászavarok , napközbeni álmosság léphet fel, emiatt pedig csökkenhet a teljesítőképesség. Az időben történő elalvás, és az új időszámításhoz időzített ébredés jót tehet, az étkezésben is fontos igazodni az egy órával eltolódott napirendhez.
Forrás: Meteoklinika