Mustgázmérgezés: mi védhet meg?

Nem biztos, hogy biztonságban vagyunk a pincében, ha a kezünkben lévő gyertya lángja még ég. A mustgázmérgezés első jeleire azonnal el kell hagyni a helyiséget.

A mustgáz a bortermelés egyik veszélyforrása, önmagában azonban nem mérgező. A gyümölcs erjedése (a cukor alkohollá alakulása) során tulajdonképpen szén-dioxid keletkezik, mivel azonban kiszorítja a levegőt, oxigénhiányos környezetet hoz létre, ami fulladáshoz vezethet. Borospincékben, elsősorban a szüreti időszak végén fordulhat elő az akár végzetes kimenetelű tragédia. A legismertebb instrukció, hogy a pincékbe ilyenkor csak egy égő gyertyával szabad lemenni, ez azonban félrevezető - halálos mértékű mustgáz úgy is képződhet a helyiségben, hogy a gyertya lángját még nem fojtja el.

Az ájulás elsődleges oka, hogy az agy vérellátása az elégséges szint alá csökken. A zavart okozhatja erős stresszhelyzet, alacsony vérnyomás vagy vércukorszint, de súlyos betegség is állhat a jelenség mögött. Az ájulás leggyakoribb okait az alábbi cikkünkben gyűjtöttük össze!

A gyertya még éghet, mikor a tünetek már jelentkeznek

Nem kell meghaladnia a 8-10 százalékot a szén-dioxid koncentrációjának, hogy eszméletvesztést okozzon, sőt szédülés és rosszullét már ennél kisebb koncentráció esetén is jelentkezhet. A lángot azonban csak 14-15 százalék feletti mustgázarány folytja el, ezért egyáltalán nem biztos, hogy égő gyertyával a kezünkben biztonságban vagyunk.

Az első tünetek már akkor jelentkezhetnek, mikor a gyertya még ég
Első tünetek - pedig a gyertya még ég

A szén-dioxid a pince alsóbb rétegeit tölti meg először, ezért ájulás esetén a padlón már sokkal nagyobb koncentrációban lélegzi be az áldozat. A gyümölcs erjedésének ideje alatt egyedül egyáltalán nem javasolt lemenni, mindig bízzunk meg valakit, aki a pince bejáratától figyel minket. Ha mégis megtörténik a baj, a közvetlen segítségnyújtással mi magunk is veszélybe kerülhetünk, nem szabad tehát odamenni az áldozathoz, és lehajolni hozzá. A legfontosabb, hogy azonnal hívjuk a mentőket, és próbáljuk kiszellőztetni a helyiséget. Lehetőség szerint szellőztessünk még azelőtt is, hogy lemennénk a pincébe.

A mustgázt sem színe, sem pedig szaga alapján nem lehet felismerni, ezért fontos odafigyelni és cselekedni az oxigénhiány elsőként jelentkező tüneténél. Ha váratlanul erős fejfájás , émelygés és hányinger törne ránk, azonnal hagyjuk el a helyiséget, és menjünk ki a szabadba! Gyertya helyett pedig biztonságosabb megoldást jelenthetnek az elektronikus szén-dioxidjelzők, amelyek alacsonyabb koncentráció esetén is jelzik a veszélyt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.