Mutatjuk, mi a baj a pedagógusok kötelező oltásával

A Pedagógusok Szakszervezete úgy véli, hogy az október végén megjelent kormányrendeletek nem egységesen szabályozzák a koronavírus elleni védőoltás kötelező igénybevételét az oktatási szektor dolgozóinak körében. Az érdekképviselet szerint az oltatlanokat inkább tesztelni kellene a fizetés nélküli szabadság helyett.

Ahogy már korábban beszámoltunk róla , október végén úgy döntött a kormány, hogy a hazai munkáltatók a munkavégzés feltételként előírhatják a COVID-19 elleni védőoltás beadatását. Nem sokkal később a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) közös sztrájkbizottsága már azt követelte , hogy a kormány vonja vissza a koronavírus-oltás kötelezővé tételéről szóló rendelkezését. Az egyik szakszervezet vezetője most azt is elárulta, mi a legnagyobb baj az oltás kötelezővé tételével.

A következő évben 1-2 milliárddal kevesebb fecskendő állhat rendelkezésre, ami lassíthatja a koronavírus elleni globális oltási kampányt is - figyelmeztet az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

Nem egységes a szabályozás

A PSZ elnöke, Szabó Zsuzsa az InfoRádiónak úgy nyilatkozott , hogy szervezetük egyébként oltáspárti, és az elmúlt tanévben rengeteget dolgozott azon, hogy a pedagógusok előre kerüljenek az oltási rendben, ugyanakkor nehezményezik, hogy a kormányrendelet nem egységesen szabályoz az oktatási ágazatban. Az állami fenntartású intézményekben ugyanis kötelezővé tették a pedagógusok COVID-19 elleni beoltását, míg az egyházi és magániskolákban az intézmény vezetőjére bízták ezt a döntést.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus Magyarország,
Nem egységes a kötelező oltás szabályozása az oktatási ágazatban.A kép illusztráció, forrása: Getty Images

A gyerekek érdekei is sérülnek

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szakszervezet szerint több veszélye is van annak, hogy nem egységesek az ágazati oltottsággal kapcsolatos elvárások. Azzal például, hogy az állami intézményekben fizetés nélküli szabadságra küldik a beoltatlan pedagógusokat, a gyerekek érdekei sérülnek, mert így már nem kapják meg a diákok az őket megillető szintű oktatást.

De komoly problémát jelenthet az is, hogy a fizetés nélküli szabadságra küldött tanárok jó eséllyel "átigazolnak" majd az egyházi vagy alapítványi fenntartású intézményekbe. "Így elindul egy olyan vándorlás, ami egyáltalán nem tesz jót a rendszernek a tanév közben, mert felborítja a már kialakított órarendet, ami a gyerekeknek is nagyon rossz" - figyelmeztetett Szabó Zsuzsa. A fizetés nélküli szabadság emellett abban az értelemben is igen előnytelen a pedagógusok számára, hogy így egészségügyi ellátás nélkül maradnak, éppen a koronavírus -járvány közepén.

A szakszervezet mindent összevetve úgy gondolja, hogy a kormánynak már megoldás után kellene néznie, és olyan intézkedésekről dönteni, amelyekkel a nagyjából 10 százaléknyi oltatlan pedagógust is biztonságba tudja helyezni olyan módon, hogy közben ne maradjanak el tanítási órák. A PSZ elnöke szerint egyébként az oltatlan kollégáknál jó megoldás lenne a gyakori tesztelés.

A járvány kezdete óta a tudományos világ mindent megtesz azért, hogy tudatosítsa a lakosságban a maszkviselés fontosságát. Sokak szemében azonban a maszk nem a biztonságot, hanem a társadalmi megosztottságot jelképezi.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.