Nagy területen folytatódik a szúnyogirtás

Az országos szúnyoggyérítési program hatodik hetében hétfőtől újabb 45 ezer hektáron folytatja a szúnyogirtást a Katasztrófavédelem.

Zala megyében és a Tisza-tó térségében teljes körű, vagyis légi és földi kezeléseket is terveznek a szakemberek, Baranya és Somogy megye egyes településein pedig légi beavatkozások lesznek ezen a héten. A Duna mentén néhány térséget még nem kezeltek: Komárom környékét, a Dunakanyart, Budapest egyes parti területeit, Dunaújváros térségét. Ezeken a területeken földi kémiai szúnyoggyérítést végeznek majd.

45 ezer hektáron folytatódik a szúnyogirtás
A központi szúnyogirtás mellett az önkormányzatok saját költségükre is végezhetnek szúnyoggyérítést

Ha indokolt, ismét lesz biológiai lárvagyérítés

Az elmúlt időszak esőzései után újabb szúnyoglárva-tenyészőhelyek alakultak ki, melyeket a szakértők folyamatosan figyelnek, és ha a lárvák tömege indokolja, ismét biológiai lárvagyérítést végeznek. A Katasztrófavédelemnek az elmúlt hét változékony időjárása ellenére jelentős részben sikerült pótolni a kedvezőtlen, esős időjárás miatt elmaradt munkálatokat is: több Duna menti régióban, például a Csepel-szigeten, néhány fővárosi kerületben, valamint Tolna megyében, Baja és Mohács térségében, továbbá az Ipoly menti településeken a tervezett földi irtást a pótnapokon tudták elvégezni.

A katasztrofavedelem.hu oldalon elérhető a szúnyoggyérítés heti programja, vagyis az, hogy melyik településen melyik napon lesz permetezés. A központi program mellett saját költségvetésük terhére az önkormányzatok önállóan is végezhetnek szúnyoggyérítést.

Az emberekre és az állatokra is veszélyes szúnyogfajok is megjelentek

Az utóbbi időben egyre több olyan faj jelent meg Magyarországon, amelyek olyan súlyos betegségeket terjesztenek, mint a Zika-vírus vagy a szívférgesség - számol be róla az RTL Klub Híradója . A Híradóban Szlávik János infektológus, fertőzőbetegség-szakértőt kérdezték arról, hogy mi állhat ennek hátterében: a szakértő szerint a klímaváltozás, az egyre nagyobb melegedés lehet az oka, hogy olyan szúnyogok is elszaporodhatnak itthon, amelyek ezeket a betegségeket terjesztik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az elmúlt években a nálunk található, nagyjából 50 szúnyogfajhoz több trópusi faj is csatlakozott: ilyen a tigrisszúnyog, az ázsiai bozótszúnyog és a koreai szúnyog. A legnagyobb riadalomra az utóbbi faj hazai terjedése adhat okot: a koreai szúnyog ugyanis képes olyan betegségeket terjeszteni, mint a Zika-vírus , a bőr- és szívférgesség , vagy a nyugat-nílusi láz. Ezek a szúnyogfajok nemcsak ránk, de négylábú kedvenceinkre is veszélyt jelentenek: a kutyák leginkább a sokáig tünetmentes szívférgesség kockázatának vannak kitéve, amelyet akár egyetlen csípéssel is elkaphatnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.