A Főpolgármesteri Hivatal közleményéből kiderült, az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint pénteken a szálló por koncentrációjának napi átlaga a tájékoztatási határérték körül alakulhat - javulás nem várható. Szombaton a frontátvonulás és megerősödő szél hatására kitisztul a levegő. Vasárnaptól napközben javulhat a levegőminőség, majd az éjszakai órákban erőteljes romlás kezdődik. Ez a folyamat hétfőn is megismétlődhet: éjszaka hirtelen, erőteljes romlás után napközben javuló tendenciákkal.
Kérés a lakosság felé
A hivatkozott és a Fővárosi Önkormányzat honlapján is közzétett hatósági határozat önkéntesen betartandó, megelőző intézkedései közül kiemelték, hogy a további romlás elkerülése érdekében mérsékeljék a szilárd- és olajtüzelésű berendezések használatát, továbbá lehetőség szerint szüneteltessék az egyéni gépjárműhasználatot - a legszennyezőbb gépjárművek, valamint a belső égésű motorral hajtott segédmotoros kerékpárok és a belső égésű motorral hajtott kerékpárok esetén -, és részesítsék előnyben a közösségi közlekedést.
Kiemelik, hogy a fővárosi szmogrendelet alapján minden olyan gépjármű a legszennyezőbbnek tekinthető csoportba tartozik, amely nem tartozik a riasztási fokozat forgalomkorlátozó intézkedései alól a funkcionális kivételeken túl a további kivételekként meghatározottak közé.
Ezeket a járműveket nem érinti
Tehát, csak a következő kedvezőbb tulajdonságú, környezetvédelmi osztályú (a forgalmi engedély szerinti V.9 kódú) gépjárműveket nem érintené a budapesti szmoghelyzet riasztási fokozata során a forgalomkorlátozás: az 5-ös (vegyes hibrid, csak gázüzemű, csak elektromos meghajtásúak, ide értve a betűjellel kiegészített újabb 5-ös kódokat is), a 6-os (az Euro 3 benzines), a 9-es (az Euro 4 benzines), a 14-es benzines (az Euro 5 benzines - ebben az osztályban az Euro 5 dízelüzeműek korlátozottá válnának), valamint a 15-ös és 16-os (az Euro 6-osak) üzemanyaguktól függetlenül.
A szálló por légszennyezettségi szintje miatt esetleg elrendelhető legsúlyosabb esetben, a riasztási fokozatban a budapesti forgalomkorlátozó intézkedések - az azt megszüntető intézkedés hiányában - minden nap 6 órától 22 óráig tartanak.
Ezekre figyeljen, ha rossz levegőjű környéken él!
Visszatérő probléma a téli hónapokban jelentkező magas légszennyezettség . A gépjárművek mellett a szmog kialakulásában döntő szerepet játszik a kéményekből felszálló füst, mely téli estéken egész településeket boríthat ködbe. A légszennyezettség hatásait Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa ismerteti.
Kiket veszélyeztet?
Régóta tudjuk, hogy a hurutos betegeknek, különösen a krónikus hörghurutban szenvedőknek nagyon ártalmas a légszennyezés. A másik különösen veszélyeztetett csoport a kisgyerekek, ezért nagyon lényeges, hogy a levegőztetés és játék a szabadban lehetőleg a forgalmas utaktól távol eső részeken történjen.
Mi jelenti a legnagyobb veszélyt?
A levegőben lévő nagyobb szemcsék általában az orrgarat tájékán kicsapódnak. Erre szolgálnak az orrszőrök, amik megszűrik a belélegzett levegőben lévő szennyeződéseket, illetve az orrnyálkahártyán is meg tudnak tapadni. A gáznemű anyagok azok, amelyek lejutnak az alsóbb légutakba. Ott károsodást tudnak okozni, krónikus gyulladást tartanak fenn a nyálkahártyán.
Mit tehetünk az egészségünkért?
Ha rossz levegőjű környéken élünk és nincs módunk, vagy más okból nem szeretnénk elköltözni, akkor fontos néhány dologra figyelni. Az egyik például a szellőztetés időpontja. Ezt a hajnali, kora reggeli órákban javasolt végezni, amikor még alacsony a légszennyezettség.
Érdemes légszűrő berendezést beszerezni a lakás levegőjének tisztításához. Ez egyszeri nagyobb kiadással jár ugyan, de egészségünk érdekében megfontolandó beruházás. A készülék nemcsak a kívülről bekerülő, hanem a lakásban lévő és termelődő szennyeződéseket is képes kiszűrni.
Szűrővizsgálattal a tüdő egészségéért
A tüdőgyógyász arra is felhívta a figyelmet, hogy ha valaki dohányzik, vagy panaszai - elhúzódó köhögés, nehézlégzés, légszomj , mellkasi szorító érzés, enyhe terhelésre kifulladás - jelentkeznek, javasolt a tüdőgyógyászati kivizsgálás. Ez azért fontos, hogy az esetleges elváltozásokat korai stádiumban felismerjék, és mielőbb megfelelő kezelésben részesülhessen.