A raktárbázison tárolt készletek pontos mennyiségéről a főigazgató nem adott felvilágosítást, csak annyit árult el, hogy a raktárban lévő gyógyszereknek csak egy része semmisült meg, de a többi készítményt is füst- és hőhatás érhette. A gyártó felelőssége megállapítani, hogy ezek a patikaszerek később forgalomba hozhatóak-e.
Pozsgay Csilla beszámolt arról is, hogy csaknem tucatnyi gyógyszer-nagykereskedelmi cég tárolta készítményeit a budaörsi telephelyen. A raktárban javarészt külföldi termékek voltak. Annak érdekében, hogy a hazai gyógyszerellátásban ne keletkezzen hiány, illetve azt megelőzendő, hogy a patikák bizonyos készítményekből készletet halmozzanak fel, a nagykereskedők is folyamatosan ellenőrzik a rendeléseket, és nagy mennyiséget nem engednek ki a gyógyszertárakba. Az OGYÉI tapasztalatai szerint a cégek mindent megtesznek a magyarországi ellátás érdekében, de egy esetleges patikai felvásárlási roham valóban megbolygathatná a folyamatot. A hatóság gyorsított eljárásban adja ki azokat az engedélyeket, amelyekkel a gyógyszerek pótlását - környező országokból való importtal - oldják meg a gyártók.
Küttel Sándor, a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségének elnöke kérdésre azt mondta, változó, hogy melyik gyógyszercég mekkora mennyiségű készletet tárolt a raktárban. Volt, amelyiknek kétheti, de volt, amelyiknek két hónapra tárolt készlete égett meg.
A UPS Healthcare budaörsi létesítményében, a Pharmaparkban feltételezhetően elektromos szikra okozta kedden reggel a tüzet, amely az irodákkal együtt 15 ezer négyzetméteres raktárkomplexum ötezer négyzetméteres területét pusztította el. A katasztrófavédelem a tűz keletkezésétől számított 24 órán keresztül nem mért egészségre ártalmas légszennyezettséget - mondta Pozsgay Csilla.
Forrás: MTI