Indítottak már pert a TikTok, az Instagram és a Facebook ellen is, mondván: ezek a platformok komoly függőséget okozhatnak. A közösségi média igen csábító lehet a gyerekek, sőt gyakorlatilag valamennyi korosztály számára, egyszerűen az algoritmusok lekötik az agyunkat – mondta el a Health-nek Nicole O’Donnell, a Washington Állami Egyetem médiapszichológiára szakosodott adjunktusa.
Változó jutalmazási rendszerrel kiszámíthatatlan tartalmat kínálnak, hasonlóan ahhoz, ahogy a nyerőgépek működnek. Ez a kiszámíthatatlanság beindítja az agy jutalmazó rendszerét, így nehéz ellenállni annak, hogy újra és újra megnézzük.
Állíts fel időkorlátokat
A függőségi kockázat minimalizálásának legjobb stratégiája talán a legkézenfekvőbb: szabj időbeli korlátokat a telefonhasználatban! Ha ez kihívást jelent, próbáld ki az OffScreen, a SelfControl vagy a Stay Focused programokat! Segítenek betartani a kiszabott időkorlátot.
Ne vidd a virtuális barátaidat az ágyba!
A közösségi média éjszakai használata komoly alvásproblémához vezethet, ezért amikor lefekszel, lehetőleg már ne nyomkodd a telefonod!
Hozz létre közösségimédia-mentes tereket
Jelölj ki olyan területeket, ahol tilos görgetni! Ilyen lehet például az étkezőasztal vagy az autód. Hidd el, sokkal izgalmasabb lehet megosztani a nap eseményeit azokkal, akik valóban ott vannak veled.
Mozdulj ki!
Minél többet vagy otthon, annál valószínűbb, hogy a telefonodhoz fogsz nyúlni. Élj át inkább valós élményeket!
Tarts digitális detoxot!
Van, aki csak néhány órára, egy hétvégére, vagy akár 3 hónapra is kivonul a közösségi média felületeiről. Próbáld ki, és láss csodát: az élet így is folytatódik, csak több valós élménnyel.