Nem ad esélyt a mikrobáknak az új szuperkötszer

Ha a bőr megég, akkor elveszítjük azt a védekező felületet, amely elsődlegesen távol tartja a kórokozókat a szervezetünktől. Egy újonnan kifejlesztett kötszer azonban csökkentheti a halálozási arányt a súlyos égési sérültek között.

A bőr a legnagyobb szervünk, az immunrendszer fontos része. A hiányzó bőr rendkívül érzékennyé teszi a testet a baktériumok támadására. Az intenzív terápia fejlődése következtében azonban egyre csökken a valószínűsége, hogy az égési trauma halállal végződik.

A halál egyébként gyakran nem közvetlenül az égés következménye, hanem a fertőzéseké, néhány hónappal a kórházi kezelés megkezdése után. A kötszerek sajnálatosan valójában remek táptalajt jelentenek a mikrobák számára.

Az égés valamilyen külső hatás (hő, elektromosság, vegyszer, súrlódás) által okozott sérülés. Súlyossága elsőfokútól negyedfokúig terjed, mindegyik típusnak mások a tünetei és a kezelési módjai. Kattintson! E baktériumok ellen küzdve (különösen az antibiotikum-rezisztens mikrobák távoltartása érdekében), egy svájci kutatócsoport olyan „biológiai kötszert” fejlesztett ki, amely képes felgyorsítani a hegesedés folyamatát és megakadályozza a baktériumok elszaporodását. A kutatók a félelmetes Pseudomonas aeruginosa nevű baktériumra összpontosítottak, amely a fő oka az égési sérültek halálos kimenetelű fertőzéseinek. Az eredményekről a Scientific Reports folyóiratban számoltak be a vezető svájci egyetem, az EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) kutatói.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az égési sérülések kötözésének legnagyobb veszélye a felülfertőződés

A technológia alapja egy biológiailag lebomló kötés, amely állati kollagénből és gyorsan szaporodó progenitor sejtekből készült. A lausanne-i egyetemi kórház, a CHUV, a kötszer első változatát 2005-ben fejlesztette ki, hogy gyorsítsa a gyógyulási folyamatot, de ez a megoldás még nem nyújtott semmilyen védelmet a mikrobák ellen. A kutatók most demonstrálták, hogy a biológiai kötszerek speciális dendrimer molekulákkal kombinálva nemcsak felgyorsíthatják a gyógyulást, hanem véget vethetnek a fertőzéseknek is.

A kötszer egy csík kollagénnel átitatott gézből áll, amelyhez progenitor sejteket és dendrimereket adtak. Amikor kötést helyeznek egy baktériumok által megfertőzött területre, a dendrimerek egy rész vándorolni kezd és elpusztítja a mikrobákat a kötés közvetlen szomszédságában, más dendrimerek pedig megmaradnak a kötésen.

„A kötszerek kedvező környezetet nyújtanak a baktériumok növekedéséhez, így bizonyos mennyiségű dendrimernek rajta kell maradnia az új típusú kötésen, hogy elpusztítsa a behatolókat” – mondta Dominique Pioletti, a EPFL laboratóriumának biomechanikai és orotopédiai vezetője, akinek az volt a feladata, hogy csapatával megtalálja a módját a dendrimerek biológiai kötésbe való integrációjának.

A kórházi égési szakemberek számára egy ilyen technológia megszületése sürgető szükséglet. Jelenleg már elképesztő biztonsági intézkedések mellett képesek csak kezelni a sérülteket, mert félnek, hogy a megelőző antibiotikumos kezeléssel a még működő gyógyszerekkel szemben is akaratlanul is rezisztenssé tehetik a baktériumokat.

A hagyományos kötszereket, amelyekkel a megégett testrészeket lefedik, naponta cserélni kell több hónapon át, de gyakran így sem tudják meggátolni a fertőzéseket. Az új típusú kötszerrel viszont – bár kezelésre is használható – inkább megelőzik a fertőzéseket, s csírájában fojtják el a mikrobák okozta veszélyt. Az új kötésnek még teszteken kell átmennie, mielőtt megengednék a klinikai használatát.

Forrás: EurkAlert!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.