Nem tudni, miért halnak meg emberek

Nincs adat a világon történt összes halálozás több mint felének okáról, ami megnehezíti a hatékony egészségügyi felméréseket és a döntéshozatalt.

A javuló statisztikai adatgyűjtésnek köszönhetően a világon 2015-ben bekövetkezett 56 millió halálozásból 27 milliónak feljegyezték az okát, szemben a 2005-ös helyzettel, amikor ez az arány csak egyharmad volt - írja a hvg.hu .

Számos országban, úgy mint Kínában és Törökországban történt jelentős előrelépés az adatgyűjtések tekintetében, Iránban például 2015-ben már az elhalálozások 90 százalékát pontosan dokumentálták, szemben az 1999-es 5 százalékkal. A WHO közleménye szerint azonban sok állam még mindig nem gyűjti rutinszerűen az egészségügyi adatokat.

2015-ben bekövetkezett 56 millió halálozásból 27 milliónak feljegyezték az okát
A 2015-ben bekövetkezett 56 millió halálozásból 27 milliónak feljegyezték az okát

"Ha az államok nincsenek tisztában azzal, hogy mitől betegednek és halnak meg a polgáraik, akkor sokkal nehezebb megmondani, hogy mit lehet ellene tenni. A WHO együttműködik a tagállamokkal, hogy javítsanak egészségügyi adatrendszereiken és az adatok minőségén" - írta közleményében Maire-Paule Kieny, a WHO egyik igazgatóhelyettese.

A halálozási adatok elég beszédesek, egyszerre jók és rosszak: míg európai szinten egyértelműen látszik a javulás, addig Magyarország lemaradásban van. Mennyien és miben halnak meg itthon, és hogy állunk más uniós országokhoz képest? További információért kattintson korábbi cikkünkre!

A dokumentumból egyebek közt kiderül, hogy 2015-ben a világon 1,25 millió ember halt meg közlekedési balesetben; 125 ezer háborúban és egyéb fegyveres konfliktusban, kétharmaduk Szíriában vagy Irakban; és 468 ezer ember vált gyilkosság áldozatául.

Minden 10. halálozás oka a dohányzás

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A betegségek globális terheiről szóló felmérésre (Global Burden of Diseases) támaszkodva 1990 és 2015 között 195 országban vizsgálták meg kutatók a dohányzási szokásokat. Ezek szerint 2015-ben majdnem egymilliárd ember dohányzott naponta: minden negyedik férfi és minden huszadik nő. A dohányzás miatti halálozások száma 2015-ben pedig meghaladta a 6,4 milliót.

"Bár több mint fél évszázada kétségtelen bizonyítékok támasztják alá a dohányzás egészségkárosító hatását, világszerte mégis minden negyedik ember naponta dohányzik. Továbbra is a dohányzás a korai halálozás és rokkantság második legnagyobb kockázati tényezője, amit terjedésének visszaszorításával lehetne csökkenteni" - mutatott rá Emmanuela Gakidou, a Lancet brit orvosi folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra