A Lyme kór ellen még nincs oltás, a kullancsenkefalitiszt azonban meg lehet előzni és Magyarországon már több mint egymillió ember oltatta be magát - mondta a hirado.hu - nak Lakos András, a Kullancsbetegségek Ambulanciájának vezetője.
Az oltás gazdaságilag is hasznos
Régebben évente körülbelül 300 kullancs által okozott agyvelőgyulladást diagnosztizáltak, ám körülbelül 8 évvel ezelőtt annyira megnőtt a beoltottak száma, hogy azóta csak évi 100 ilyen eset fordul elő. Vannak munkakörök, ahol például kötelező az oltás - például erdészek, geológusok, vadászok, kertészek - mindenképpen megkapják a védettséget. De ajánlott mindenkinek, aki néha szívesen sétál a szabadban vagy kerékpározik illetve fut.
Tőlünk keletre, északra és nyugatabbra is évről évre egyre nagyobb a megbetegedett emberek száma is - kivétel ez alól Ausztria, ahol már a lakosság nagy részét beoltották a fertőzés ellen. Európában vannak olyan területek, ahol 10 év alatt a tízszeresére nőtt a megbetegedések száma!
Nálunk Nyugat-Magyarország és Nógrád megye számít a legfertőzöttebb területnek, az Alföld gyakorlatilag mentes a kullancs-encephalitis vírusától.
A kullancs által okozott agyvelőgyulladás tünetei a következők: egy-két napos szünet után újra megemelkedő láz, erős fejfájás, hányinger, hányás, szédülés, tudatzavar, eszméletvesztés. A tünetek a csípést követő 2 héten belül jelentkeznek.
A betegség az esetek 10 százalékában maradandó bénulással, 1-2 százalékában halállal végződik.
Az oltást az év bármelyik szakában be lehet adni - mondta az infektológus szakember.
Szintén kullancsok terjesztik a Lyme-kórt - de ez ellen még nincs oltóanyag. A csípés helyén akár napokkal, hetekkel piros, gyakran kokárdaszerű folt jelenik meg, ilyen esetben orvoshoz kell menni, mivel az esetek egy részében a fertőzésnek ízületi, idegrendszeri szövődményei lesznek - mondta Dr. Lakos András.