Növény, amely égési sérülést okoz

A kaukázusi medvetalpról 5-6 éve hallhattunk először, noha több évtizede jelen van hazánkban. Elterjedésének mértéke viszont most kezd zavaróvá válni. Németországban már 30 éve küzdenek vele, mivel egyre több ember kerül miatta kórházba másodfokú égési sérülésekkel.

Miért veszélyes a kaukázusi medvetalp?

Most virágzik a kaukázusi medvetalp (Heracleum mantegazzianum), amelyik nevéhez híven a Kaukázus vidékéről származik. Hatalmas, 2-4 méteres termete, óriási levelei és virágzata tették vonzóvá a botanikusok és kertészek számára a 19. században, akik meghosították Európa legnevesebb parkjaiban. Ám hamar kiderült: minden a szemnek, semmit a kéznek!

Heracleum mantegazzianum, kaukázusi medvetalp 2,5 méteresre is megnőhet, kaukázusi medvetalp mérgezés vakság mérgező növény medvetalp
A kaukázusi medvetalp 2-4 méteresre is megnőhet

Ez az özönnövény az ernyősvirágzatúak rendjébe és a zellerfélék családjába tartozik. Különlegessége, hogy rendkívül nagy koncentrációban termel furokumarinokat (xantotoxin, pszoralén, bergapten). Ezek a vegyületek a bőrt fényérzékennyé teszik, hatásukra 48 órán belül fájdalmas, hatalmas hólyagok keletkeznek, amelyek később nehezen gyógyulnak, és másodlagos fertőzéseknek nyitnak kaput a kültakarónkon - írja cikkében az Agrárszektor.

Szembe kerülve vakságot is okozhat kaukázusi medvetalp

Medvetalp: valóban megvakulunk tőle? A kaukázusi medvetalp elsősorban azért veszélyes, mert olyan anyagokat tartalmaz, amelyek erősen fényérzékenyítő hatásúak . A vakság, bőrrák szerencsére nem reális veszély, de jobb vigyázni.

A növény minden porcikája mérgező, egyetlen érintés elég a fájdalmas következményhez. Ha megtörtént az érintkezés, egy azonnali gyors, szappanos mosakodás még segíthet, ellenkező esetben orvoshoz kell fordulni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kedveli a nedves, tápanyagdús, napfényes patakpartokat. Szereti a nitrogéndús talajokat, de virágozni csak napsütötte termőhelyen képes. Természetes élőhelyén, a Kaukázus hegységben 2200 méteren is megtalálható. Nálunk jellemzően patakok, folyók, utak mentén, tarvágásokon, degradált legelőkön jelenik meg. Jól bírja a kontinentális klímát: a forró nyarakat és a hideg teleket. 1980-ban már tudtak róla, hogy kiszabadult a zirci, szombathelyi és a szarvasi botanikus kertekből, majd észak-keleti határainkon bukkant fel ez az óriási növény.

Egy növény százezer magot is hoz

A kaukázusi medvetalp korán, már februárban kihajt, ezzel is versenyelőnyre tesz szert a többi fajjal szemben. Ezután gyors tempóban nő, és széles leveleivel leárnyékolja a konkurens növényeket. Ahol egyszer megjelenik, gyorsan átalakítja a helyi ökoszisztémát. Késő tavasztól nyár végéig virágzik, a termése 1 cm hosszú, ovális alakú, lapos, csírázó képességét 7 évig megőrzi.

Egy növény százezer magot is hozhat. Kétszeri, nyáreleji kaszálással megakadályozható, hogy virágozni kezdjen. Kiirtani csak a karógyökér mély átvágásával vagy totális gyomirtóval lehet - tetőtől talpig védőfelszerelésben!

Óvakodjunk a medvetalptól! Ha valaki megsérül a növény miatt, célszerű orvosi segítségért folyamodnia - idéztük korábbi cikkünkben Balogh Lajos botanikust. "A növény nedvének a bőrre kerülésével, vagy egyáltalán a növény érintésével okoz heves bőrgyulladást, hólyagosodást, égési sérüléseket, amelyeket ha megtapasztalunk, mindenképpen orvoshoz kell fordulnunk. Eredménnyel gyógyítható, de oda kell rá figyelni."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.