Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) június 29-én függesztette fel huszonhét vérnyomáscsökkentő gyógyszer forgalmazását, miután az egyik hatóanyagban, a valsartanban szennyező anyagot találtak. Az intézkedés nem érintette az összes Magyarországon forgalomba hozott valsartantartalmú készítményt, csupán azokat, amelyek hatóanyagát egy kínai gyártó állította elő. Szolyák Tamás, az OGYÉI főigazgató-helyettese az állami televízióban korábban elmondta: több európai országban és az Egyesült Államokban is visszavonták a készítményeket, amelyek hatóanyagába a gyártástechnológia megváltoztatása miatt került rákkeltő szennyeződés.
A Fővárosi Főügyészség kedden az MTI megkeresésére azt írta: az ügyben feljelentés érkezett az ügyészségre. A Budapesti V. és XIII. Kerületi Ügyészség megvizsgálta a feljelentést, és megállapította, hogy az abban foglaltak ártalmas közfogyasztási cikkel visszaélés vétségének gyanúját keltik. Ezért a kerületi ügyészség kedden ismeretlen tettes ellen elrendelte a nyomozást. A nyomozással a kerületi ügyészség a Budapesti Rendőr-főkapitányságot bízta meg.
Visszavásárolják a gyógyszereket a betegektől
A magyarországi gyógyszertárak augusztus 31-ig visszaveszik a minőségi hibás valsartan hatóanyagú gyógyszereket. A betegek a gyógyszer visszavétel időpontjában érvényes térítési díjának megfelelő összeget kapnak kézhez. Fontos megkötés, hogy egy adott beteg csupán két doboz bontatlan, lejárati időn belüli készítményt vihet vissza. Könnyebbség ugyanakkor, hogy a hibás gyógyszereket bármelyik patika befogadja, illetve a visszavételhez nem szükséges bemutatni a vásárláskor kapott számlát sem. Az OGYÉI felhívta az érintett betegek figyelmét, hogy amíg kezelőorvosuk nem ír fel számukra helyettesítő készítményt, ne hagyják abba a gyógyszerszedést, máskülönben jelentősen megemelkedik náluk a stroke és a szívinfarktus kialakulásának kockázata. A minőségi hibás készítmények teljes listája ide kattintva böngészhető.