Ólommérgezés: ezek a tünetek utalnak rá

Az ólomnak a szervezet működésében semmiféle szerepe nincs, sőt, bizonyos mennyiség felett kifejezetten mérgező, ezért ideális szintje nulla lenne. A mérgezést komolyan kell venni, mert a nehézfém magától nem ürül ki a szervezetből.

Ideális esetben az emberi szervezetben semennyi ólom nem található, de az emberi tevékenység miatt meglehetősen nagy a környezet ólomemissziója. A helyzet 15 éve még rosszabb volt, azóta azonban csak ólommentes benzint lehet forgalmazni, így a közlekedésből származó terhelés a korábbi töredékére zuhant. Ez nagyon fontos lépés volt, mert több vizsgálat kimutatta, hogy a forgalmas helyen élő gyerekek vérében magas az ólomszint.

Az ólomkatonát, horgászsúlyt véletlenül lenyelő gyerekek is veszélyben lehetnek

Márpedig gyerekek esetében egy liter vérre vetítve 15 mikrogrammos szintnél már mérgezésről beszélünk, ugyanez az érték felnőtteknél 40 mikrogramm/liter. Szerencsére az ólommérgezés ma már ritka Magyarországon, elsősorban a munkavédelmi előírásokat be nem tartó, ólommal dolgozók vannak veszélyben , esetleg ólomkatonát, horgászsúlyt véletlenül lenyelő gyerekek.

Az ólom vízvezetékekről számos tévhit látott napvilágot, ezért a VGF épületgépész szaklap az ÁNTSZ szakembereinek segítségével utánajárt, tényleg ki vagyunk-e téve az ólommérgezés veszélyének csapvizünk által. Az ólommérgezés sokszor lassan alakul ki, akár több hét, több hónap is eltelhet, mire a szervezet fokozatosan telítődik ólommal. A kezdeti tünetek enyhe hasfájás, gyengeség, sápadtság, fáradtság. Később jellemző tünet a vérszegénység és az ólom a fogínyen is megjelenik, ezt hívják ólomszegélynek. Klasszikus tünetnek számítanak az idegrendszeri bénulások is. Ilyen például az a radiális idegbénulás, ami miatt a kézfej lógni kezd.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az ólommérgezés kelátképző gyógyszerekkel nagyon jól gyógyítható. Kezelésre azonban szükség van, mert az ólom természetes módon a szervezetből nem kerül ki, elraktározódik, fölhalmozódik a csontokban, vörös vérsejtekben. Ha a mérgezést lenyelt ólomtárgy okozza, műtéti úton kell eltávolítani, mivel súlya miatt természetes módon nem tud távozni.

Az ólommérgezésről bővebben olvashat a Betegségek A-Z szócikkében .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.