Ön sem iszik eleget?

A víznek rendkívül nagy szerepe van az egészségünk megőrzésében; minden sejtünk legnagyobb része víz, és folyadék nélkül nem is élnénk túl néhány napnál tovább. Ennek ellenére, a legtöbb ember nem iszik eleget - milyen jelek utalhatnak arra, hogy mi is közéjük tartozunk?

Mi mindenben játszik szerepet a víz? Például a szervezet folyadékegyensúlyának fenntartásában, a testhőmérséklet szabályozásában, az ízületek, a szövetek, a gerinc védelmében, az emésztésben, a méregtelenítésben , a bőr szépségének, teltségének megőrzésében.

Számos dolog hozzájárulhat az enyhe kiszáradáshoz, például a külső hőmérséklet, a túlzott izzadás, az extrém fizika megterhelés, a hányás és a hasmenés, a cukorbetegség, a vizelethajtó gyógyszerek stb. Ezek felboríthatják a szervezetünk elektrolit-egyensúlyát, így a szervezetünk nem tud megfelelően működni. Ennek nagyon sok tünete lehet, de sokan nem is gondolják, hogy egy nagy pohár vízzel a legtöbb gondon gyorsan segíthetünk.

Testünk körülbelül 60 százaléka víz, úgyhogy évszaktól függetlenül nagyon fontos, hogy hidratáljuk magunkat. Kattintson! Az egyik jellemző tünet a fejfájás és a szédülés. A szervezet folyadékszintjének csökkenése az agyat védő folyadék csökkenésével is együtt jár, és ez fejfájáshoz, migrénhez vezethet. A kevesebb folyadék a vér „besűrűsödését” okozza, így kevesebb oxigén és tápanyagdús vér jut az agyba. Ha tehát fejfájásunk van, mielőtt bevennénk egy fájdalomcsillapítót, igyunk egy pohár vizet.

Az agyunk mintegy 90 százaléka víz, és ha lassan kiszáradunk, az az agyunk működésére is hatással van. Például nehezebben tudunk koncentrálni, nem működik olyan jól a memóriánk és a döntéshozatali képességünk, de a hangulatunk is romolhat. Egy 2011-es kutatás például bizonyította, hogy aki nem iszik eleget, az rosszabbul teljesít a kognitív teszteken és gyorsabban ki is fárad. Az enyhe mértékű kiszáradás a vérnyomás esését is okozza, ez pedig a sejtek oxigén- és tápanyagellátást is befolyásolja. Mivel az agyhoz sem jut elegendő tápanyag és oxigén, álmosabbak, letargikusabbak, nyomottabbak lehetünk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A víznek rendkívül nagy szerepe van az egészségünk megőrzésében

Az elfogyasztott víz azért is felelős, hogy a szervezetünkben lévő nyálkahártyákat (például a szájban, a szemben vagy az orrban) kellően nedvesen tartsa. Ha nem iszunk eleget, a szervezetünk nem termel elég nyálat, így a száj nyálkahártyája kiszárad, és a szájüregben elszaporodhatnak a baktériumok. Ezek többek között rossz leheletet okozhatnak.

Érdemes akkor is a vízhez nyúlni, ha nagyon hirtelen tör ránk az éhség, vagy éppen nagyon megkívánunk valamilyen ételt. Ha dehidratáltak vagyunk, akkor a szervezetünk nem megfelelő jelzéseket küldhet az agyunknak, és az annak ellenére jelez éhséget, hogy valójában szomjasak vagyunk. Ha ránk tör az ellenállhatatlan vágy valamilyen sós étel iránt, akkor érdemes egy sportitalt meginni (ebben ugyanis elektrolitok is vannak), de egy pohár enyhén sós citromos víz is segíthet. Ha pedig édes ételt kívánunk meg, akkor a legjobb, ha a víz mellett valamilyen magas víztartalmú gyümölcsöt is eszünk.

A víz az ízületeket is védi, „feltölti”, így a csontok nem dörzsölődnek egymáshoz. Ha nem iszunk eleget, az súlyos ízületi fájdalmakat, esetenként a mozgás beszűkülését is okozhatja. Ez különösen akkor lehet jellemző, amikor hirtelen mozdulatokat teszünk, például ugrunk vagy futunk.

Az enyhe mértékű kiszáradás egyik legszembetűnőbb tünete a bőr állagának, jellemzőinek megváltozása. A bőr a legnagyobb szervünk és folyadékra van szüksége ahhoz, hogy a teltségét, feszességét megőrizze. Ha a szervezetünkben kevesebb a folyadék a kelleténél, a bőrünk kiszárad, látványosabbak lesznek rajta a ráncok, és az ajkunk is cserepessé válhat. Emellett, mivel kevesebbet izzadunk, a bőr nem tudja megfelelően ellátni a méregtelenítő funkcióját, ez pedig pattanások, mitesszerek, ekcéma vagy egyéb bőrproblémák képében is jelentkezhet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra